Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Dikkati Tanımlayarak Dikkat Çeşitlerine Birer Örnek Veriniz.

Aşağıda dikkati tanımlayarak dikkat çeşitlerine birer örnek veriniz kısaca olarak ele alacağız.

Dikkat, organizmanın bir uyarıcı üzerine yoğunlaşması anlamına gelmektedir. Dikkat yoğunlaşma, duyum ve algıların öğrenme yoluyla açık olması anlamına gelmektedir. Dikkat ikiye ayrılmaktadır. Aktif dikkat ve pasif dikkat dikkat çeşitlerini oluşturmaktadır.

Aktif dikkat, kişinin iradesine bağlı olarak gerçekleşen bir dikkattir. Aktif dikkate örnek olarak kişinin iradesiyle kitap okuması ve odaklanması gösterilebilir. Pasif dikkat, kişinin iradesine bağlı olmayarak gerçekleşen bir dikkattir. Pasif dikkate örnek olarak kişinin iradesinin dışında gök gürültüsü duyduğunda dikkatinin o tarafa yoğunlaşması olarak bir örnek verilebilir.

Dikkatli olmak bir irade işidir. Bu nedenle irade içi ya da irade dışı birçok dikkat olayı gerçekleşir. Pasif ve aktif olarak dikkat çeşitlenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adile dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Dikkati Tanımlayarak Dikkat Çeşitlerine Birer Örnek Veriniz. mükemmel ötesi olmuş, Ben Bolu il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

  2. meryem can dedi ki:

    anlaşılır ve sade yazılmış, Dikkati Tanımlayarak Dikkat Çeşitlerine Birer Örnek Veriniz. anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

Yorum Yaz