Diego Rivera Kimdir

Diego Rivera 8 Aralık 2011Google’ın 8 Aralık Perşembe günü bizi karşıladığı Diego Rivera Kimdir ? Bugün Diego Rivera ‘nın 125. doğum günü .Bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Diego Rivera (Doğum  8 Aralık 1886 –  Ölüm 24 Kasım 1957)  özellikle duvar resimleriyle ünlü  Meksikalı  ressamdır.  Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun kocasıdır.

Rivera, ana tarafından Katolik Kilisesi’nden dönme yahudi,[1][2] baba tarafındansa İspanyol kökenlidir. Mexico City’deki San Carlos Academy’sinde eğitim görmüştür. Latin Amerika’da ve ABD’de fresk sanatını yeniden canlandırdı. Duvar resmi yapmaya genç yaşta başlayan Rivera, Meksiko’da San Carlos Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisiyken ir öğrenci eylemine katıldığı için okuldan atıldı. Öğrenimini sürdürmek için İspanya’ya giden Rivera, daha sonra Paris’e yerleşti. Orada Pablo Picasso ve Amedeo Modigliani gibi sanatçılarla dost oldu. 1920’de Rönesans dönemi fresklerini incelemek üzere İtalya’ya geziye çıktı.İtalya’da gördüklerinden çok etkilenen Rivera, ülkesinde uygulamak için taslaklarını çizdi.

1921’de Reform yanlısı Alvero Obregon’un devlet başkanı seçilmesi üzerine Meksika’ya döndü. Yakın geçmişteki Meksika Devrimi’nin umutlarını ve eylemlerini dile getiren siyasi ve toplumsal içerikli bir dizi duvar resmi yaptı. ABD’de Detroit’te Detroit Sanat Enstitüsü ve New York kentindeki Rockefeller Merkezi için de duvar resimleri yapan Rivera’nın resimleri o günlerde siyasi içeriklerinden dolayı yoğun tartışmalarla karşılaştı. Fresklerin çarpıcı renkleri, cesur, yalın ve anıtsal üslubu ABD’de ve Latin Amerika’da fresk sanatının yeniden canlanmasına yol açtı.

Diego Rivera , Diego Rivera Kimdir , Diego Rivera Hakkında Bilgiler Biyografisi , Diego Rivera 8 Aralık 2011 Ünlü Ressam , Diego Rivera Neden Ünlüdür Google 08.12.2011

8 Aralık 2011 – derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.