Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Deyim Nedir Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Gerçek anlamları dışında ifadeleri zenginleştirmek amacıyla kullanılan, iki ya da daha fazla sözcükten meydana gelen kalıplaşmış söz dizilerine deyim adı verilmektedir.

Deyimler, en az iki kelimeden meydana gelirler ve anlatımı daha zengin ve süslü bir hale getirmek için kullanılırlar ve deyimler zaman zaman dinleyicileri ya da okuyucuları mantık açısından düşündürebilir.

Deyimler Nasıl oluşmuştur?

Nasıl atasözleri atalarımızdan bize kalan birer miras ise deyimler de atalarımızdan bizlere kalan birer mirastır. Deyimler ilk oluştuklarında bir kişi tarafından oluşturulmuştur. Anlamsal ve dil özellikleri yönünden ve yaşanılan hal ve hareketleri karşıladıkları görüldükçe bu söz grupları kalıplaşarak halk arasında benimsenmiştir.

Yani kısacası deyimler de tıpkı atasözleri gibi halka mal olmuş ve halk tarafından meydana getirilen ancak oluşturulduğu gün belli olmayan kalıplaşmış sözlerdir. Ancak halk için bu deyimlerin ne zaman oluşturulduğu pek de önemli değildir.

İnsanlar geçmişten günümüze kadar atasözleri ve deyimleri kullana kullana hangi deyimin hangi olay ve durum karşısında kullanılacağını ezberlemişlerdir ve bir durum karşısında o duruma uygun olan atasözü ya da deyimini dile getirmektedirler.

Deyim Nedir Nasıl Oluşur Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yunusemre dedi ki:

  Yıllık o devim atasozleri ve durumlar nasıl ortaya çıkmış kalan resmi nasıl olur

 2. Hasancan dedi ki:

  Çok iyi olmuş başarılar

 3. Ay yıldız dedi ki:

  Deyimler çok güzel ben deyimleri çok severim

 4. Büşra dedi ki:

  Çok güzel olmuş elinize sağlık

 5. sema dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, deyimler ödevi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 6. Anonim dedi ki:

  çoooooooooooook iyi

 7. Şeyma yıldız dedi ki:

  Bence deyimler çok güzel çokta eğlenceli hatta bende anlamlarıyla birlikta hikayeli kitabı var ve öğretmenimin adı azime beşinci sınıfa gidiyorum

 8. Anonim dedi ki:

  Deyimler çok güzel hatta bende kitabıda var

  1. Anonim dedi ki:

   Kitabın adı ne yazarı kim nerden bulabilirim

Yorum Yaz