Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Deyim Nedir Kısaca Deyim Örnekleri

Deyimler halk arasında var olmuş ve insanlar tarafından sahiplenilerek bu günlere kadar gelmeyi başarmış sözlerdir. Deyimler, genellikle bir durumu ya da olayı mecazi bir anlam ile ifade etmek için kullanılır. Çoğu zaman bir durumu ya da olayı ifade edecek kelimeleri bulamadığımızda genellikle deyimlere başvururuz. Deyimler mecazi anlam içermiş olsa da bir durumu ya da olayı çok iyi bir şekilde ifade ederler. Deyimleri daha iyi anlamanız için birçok örnek vereceğiz. Bu örnekleri okuyarak hem bu konuyu daha iyi anlamış olacaksınız, hem de ödevlerinize destek bulacaksınız.

deyimler ile ilgili görsel sonucu

Deyimler genellikle yüklemi olmayan sözlerdir. Var olan bir durumu daha kısa bir yoldan ifade etmek için kullanılan sözlere deyimler adı verilir. Hayatımızın her alanında deyimlerin karşımıza çıktığını görebilirsiniz. Deyimlerin konu alanı çok geniştir ve hemen hemen her konu ile ilgili bir deyim bulabiliriz.

Örnek deyimler

Abuk sabuk konuşmak: Herhangi bir konu ile ilgili olarak düşünmeden, hiçbir şey bilmeden, tutarlı olmayan konuşmalar yapmak anlamına gelir.

Kalp kırmak: Bir kişinin başka bir kişiye olan sözleri ya da davranışları sonucunda o kişinin üzülmesi anlamına gelir.

Acı çekmek: Herhangi bir konu ile ilgili üzüntü çekmek anlamına gelirken aynı zamanda bedensel bir ağrı hissetmek anlamına da gelmektedir.

Baş etmek: Bir şey ile ya da herhangi bir kimseyle uğraşmak ve konuyla ilgili başarı elde etmek anlamına gelir.

Deyim Nedir Kısaca Deyim Örnekleri Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz