Devşirme Sisteminin Osmanlıya Faydaları

meridyen

Osmanlı Devletinde fethedilen Rumeli ve Balkanlarda bulunan Hristiyan topraklarında bulunan genç ve yetenekli çocuklar toplanıyordu ve disiplinli bir eğitime alınarak üstün bir asker ve yönetici sınıfı oluşturulmuştur. Bu sisteme de Devşirme Sistemi adı verilmiştir.

Osmanlı Devletinde devşirme sistemine genç ve yetenekli çocuklar seçilirken dikkat çekecek olan sarışın çocuklar değil esmerler seçilirdi ve devşirme sistemine seçilecek olan asker adaylarının evin tek erkek çocuğu olmaması şartı aranırdı.

Yeniçeri Ocağı ve Bostancı Ocağı ve Bostancı Ocağı’nın temelini meydana getiren devşirmeler, bu açıdan Osmanlı Devleti açısından oldukça önemli bir sınıf olmuştur. Osmanlı Devletinde fethedilen bölgelerdeki yaşayan halkın çocuklarının 1/5’i alınarak yetenekleri doğrultusunda yetiştirilmiştir. Yani; eğer güçlüyse dövüş alanında yetiştirilip Yeniçeri olarak yetiştirilirlerdi. Ancak devlet işlerine yatkın ise Saraya alınarak eğitilirdi. Bunun sonucunda da Osmanlı Devleti tarihinde büyük komutanlar ve devlet adamları ile vezirler devşirme sisteminden yetiştirilmiştir.

Ancak devletin gerileme döneminde bu kişiler kendi ülkelerinin bağımsızlıkları için ayaklanmaya da başlamıştır. Bu durum da Osmanlı Devletine Devşirme sisteminin zararları olmaktadır.

Devşirme Sisteminin Osmanlı Devleti Açısından Önemi Konusundaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.