Devşirme Sistemi Nedir Özellikleri

Devşirme sistemi nedir hakkında bilgi kısaca özet, Devşirme sistemi özellikleri kısaca

Devşirme Sistemi ile Osmanlı Devleti büyük insanlar yetiştirmiş ve Yeniçeri Ocağı’na asker yetiştirilmiştir.

Devşirme Sistemi Nedir?

Osmanlı Devleti için büyük önem arz eden Yeniçeri Ocağı tamamen genç ve gücü yerinde gayrimüslimlerden çoklukla Hristiyanlardan oluşuyordu. I.Murad döneminde kurulan bu askeri ocak için Hristiyan çocuklar özellikle seçiliyor ve ülkenin dört bir yanından toplanıyordu. Daha sonraki aşamada ise çocuklar Müslümanlaştırılarak Acemi Ocağı adı verilen askeri eğitim yerine gönderiliyorlardı. Acemi Ocakları İstanbul ve Gelibolu’da olmak üzere 2 taneydi. Buradaki eğitimini tamamlayan gençler Yeniçeri Ocağı’na alınarak artık bir yeniçeri olarak görev yapıyorlardı.

Yeniçerilerin birçok görevi vardı. Savaş ve sefer durumunda padişahın yanında yer alır ve padişahı korurlardı. Padişahı korurken de savaşırlardı ve padişah ile sıkı ilişki içinde kalırlardı.

Bunun dışında devşirme sistemiyle devlet adamları yetiştirilirdi ve bunların aralarından bazıları bizim de çok iyi bildiğimiz isimlerdir. Örneğin Mimar Sinan bir devşirme idi ve önce yeniçeri olarak görev yapmıştır. Daha sonra da mimari yeteneğiyle Osmanlı Devleti’ne verdiği büyük eserlerini yapmış ve baş mimar olmuştur. Günümüzde hala adından söz ettirmektedir.

Devşirme Sistemi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.