Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Devletin Size Sağladığı Haklar Sizin Devlete Karşı Sorumluluklarınız Neler Olabilir

Devlet, belirli sınırlar içerisinde halkı ve devleti yöneten siyasi yapıdır. Devlet, halka karşı bir takım görev ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür ancak bu durum tek taraflı değildir çünkü devlet, halka bir takım haklar verirken halkın da devlete karşı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Peki devletin size sağladığı haklar sizin devlete karşı sorumluluklarınız neler olabilir? Kısaca sizlere açıklayacağız.

Devletin Bize Sağladığı Haklar:

Devletin bize sağladığı hakların başında yaşama hakkı gelmektedir. Bireyler bu hakka doğuştan sahiptir ve devlet, öncelikle bireylerin yaşama hakkını koruma altına almakla yükümlüdür. Bununla birlikte devlet, ülkemizdeki her bireye eğitim hakkı sağlamaktadır. Ülkemizde her birey için 12 yıllık eğitimin zorunlu olması ve devlet tarafından karşılanması sonucunda okuryazarlık seviyesi ile aynı zamanda çalışan nüfus da artmaktadır. Bu bağlamda da her vatandaşın yapacağı işi kendisinin özgür iradesi ile seçerek icra etme hakkı vardır.

Devletin bize sağladığı haklardan bir diğeri seyahat etme ve yerleşme hakkıdır. Vatandaşların herhangi bir yasal engeli olmadığı sürece istedikleri yere seyahat etme ve yerleşme hakları vardır ve vatandaşların bu hakkı devlet tarafından kanun ve yasalar ile koruma altına alınmıştır.

Devlet, vatandaşlara istedikleri alanda çalışma hakkı tanırken aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’nu kurarak vatandaşların sosyal güvenlik hakkından da faydalanmalarını sağlamıştır.

Devlete Karşı Sorumluluklarımız;

611x395_secim_527b513422a8bVatandaş olarak devlete karşı sorumluluklarımız askerlik yapmak, vergi ödemek ve eğitim alarak vatanımızı ileri seviyeye taşımaktır. Biz vatandaşlar üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmez isek devlet de sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanacaktır. Bu nedenle de vatandaş olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

Devletin Size Sağladığı Haklar Sizin Devlete Karşı Sorumluluklarınız Neler Olabilir Hakkındaki Düşüncelerini ve Bilgilerinizi Sizler de Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz