Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

“Devlet Ana” Ve “Devlet Baba” İfadelerini Sizce Niçin Kullanıyoruz Tartışınız.

Bu yazımızda “Devlet ana” ve “Devlet baba” ifadelerini sizce niçin kullanıyoruz tartışınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar aynı vatan üzerinde vatandaş olarak birçok ahlaki, örfi ve hukuki şeyler paylaşmaktadır. Devlet olarak bir milletin örgütlenmesinde insani, sosyal ve siyasal ihtiyaçların giderilmesi söz konusudur. Bu nedenle zaman içinde devletle ilgili bazı terimler üretilmiştir. Bazen devletin sert yüzü bazen de devletin yumuşak karnı esas alınarak oluşturulan terimler dilimize yerleşmiştir.

Devlet ana derken, devletin kucak açan ve merhametli yönü ele alınmaktadır. Devlet baba derken de devletin koruyup, kollayan, görüp gözeten yanı ele alınmaktadır. Devletin, milletine karşı olan sorumluluklarını ifade eden bu sözlerin toplumda sıkça kullanılması, devlet ve millet arasındaki bağın kuvvetli olduğunu göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Berra dedi ki:

    Bence gayet güzel bir site fakat biraz daha kısa ve öz olmalı

  2. kardelen dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Yorum Yaz