Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Destek ve Hareket Sistemini Oluşturan Yapılar Nelerdir?

Bu yazımızda destek ve hareket sistemini oluşturan yapılar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Destek ve hareket sistemi, kemik, kas ve sinir dokularından ve organlarından oluşmaktadır. Destek ve hareket sistemi, vücudumuzun dik durmasını ve hareket etmesini sağlar. Destek ve hareket sistemi diğer sistemlerin de uyum içinde çalışmasını sağlar.

Destek ve hareket sistemini oluşturan yapılar şu şekildedir:

*Kemik ve kemik doku

*Kas ve kas doku

*Sinir ve sinir doku

*Kan doku 

Destek ve hareket sisteminde kemikler uzun, kısa ve yassı kemikler olarak çeşitlenmektedir. Kemiklerin bulunduğu bölge işlevselliklerini belirlemektedir. Kemikler, kol ve bacaklarda uzun kemik olarak işlevseldir. Ön kol, üst kol uzun kemiklerden ve omuz ve boyun kısa kemiklerden oluşmaktadır. Bacak ve baldırlar uzun kemiklerden, diz, topuk, dirsek kısa kemiklerden oluşmaktadır.

Kafatası, bel kemiği, kalça kemiği yassı kemiklerdir. Çeşitli kemikler arasında da belli bir şekli olmayan kemikler bulunmaktadır. Elmacık kemiği bunlardan biri olarak yüz kısmında bulunmaktadır.

Destek ve hareket sistemi, adından da anlaşılacağı üzere destek ve hareket sağlar. Bu nedenle kas ve kas doku ile, sinir ve sinir doku ile, kemik ve kemik doku ile uyumlu çalışır. Dokular, dokulara bağlı organlar ve organlara bağlı sistemler iskelet sistemi içinde yer almaktadır. Göğüs kafesi ile birlikte iç organların korunmasını sağlar. Vücudun iç yapısını fiziksel olarak korur.

Destek ve Hareket Sistemini Oluşturan Yapılar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İrem dedi ki:

  Benim bir projem var acaba bunu yapsam kaç puan alırım arkadaşlar tavsiyeleriniz bekliyorum .

  1. Ece nur dedi ki:

   Bence 100 alırsın

 2. muhammed efe dedi ki:

  Allah razı olsun Allah yardımcınız olsun TEŞEKÜRLER

 3. şükran dedi ki:

  kemik vs dokuları kemik dokuları ,kas ve kas dokuları, sinir ve sinir dokuları ve son olarak kan dokularıdır . tüm bu dokular sayesinde destek ve hareket sistemimiz sağlıklı çalışır.

 4. şükran dedi ki:

  kemik ve kemik doku ,kas ve kas doku ,sinir ve sinir doku ve kan dokularıdır bütün bunlar destek ve hareket sistemini sağlıklı çalıştırır

 5. Anonim dedi ki:

  Eklem varmı

 6. doğukan dedi ki:

  Destek ve hareket sistemini oluşturan yapılar kemik dokuları, kas dokuları, sinir dokuları ve kan dokularıdır. Tüm bu dokular sayesinde destek ve hareket sistemi sağlıklı çalışır.

Yorum Yaz