Destek ve Hareket Sistemi Nedir Ne İşe Yarar

İnsanda destek ve hareket sistemi nedir hakkında bilgi kısaca, destek ve hareket sistemi nedir ne işe yarar?

Vücuda şeklini veren, iç organları dış etkilerden koruyan, insanın hareket etmesini sağlayan sisteme destek ve hareket sistemi denir. Bu sistemin yetileri arasında insanın oturmasını sağlama, eğilme, zıplama gibi temel hareketler vardır.

Kemikler, eklemler ve kaslardan oluşan bu sistemde ayrıca kemik ve kasın irtibatını sağlayan tendonlar da bulunur. Kemikler ve kaslar bu şekilde vücuda şeklini verir ve ayrıca eklemler sayesinde hareketimizi sağlar.

Kemik vücudumuzun şekil almasını sağlayan sert yapılara verilen isimdir. İskelet de farklı biçim şekil ve yapıdaki kemiklerin organize bir şekilde bir araya gelmiş halidir. Yassı, uzun ve kısa kemikler kemiğin 3 çeşididir.

Yassı kemiklerin en bilindik örnekleri kafatası, göğüs kafesi ve kalça kemikleridir Kol ve bacak kemikleri de uzun kemik örnekleridir. El, ayak ve bilekteki kemikler ise kısa kemiklerdir.

Dik durmamızı sağlayan ve organlarımız ile vücudumuza destek olan iskelet de vücudun genel formunu oluşturur. Etimiz ve kaslarımız iskeletin verdiği genel şekil üzerine yerleşir. İç organları da dış tehditlerden koruyan iskelet hareket etmemizin de kaynağıdır.

Destek ve Hareket Sistemi Nedir Ne İşe Yarar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

12 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.