Desibel Nedir Nasıl Ölçülür

Desibel nedir vikipedi hakkında bilgi kısaca, Desibel nedir nasıl ölçülür

Desibelin tanımı ve nasıl ölçüldüğü ile ilgili sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sesin şiddetini ifade eden birimin onda biri olarak desibel gösterilir. Kulak ses şiddeti açısından çok farklı aralıkları algılayabilmektedir. Bu nedenle Aritmetik ses şiddeti kullanılmaz, bunun yerine logaritmik eşel yani desibel birimi tercih edilmektedir.

Desibel birimi Db simgesi ile gösterilir. Telefonu bulan insan olan Alexander Graham Bell’in adı desibele ilham kaynağı olmuştur. Desi ön eki onda bir anlamına gelmektedir. Bell ise Graham Bell’in soyadından kaynaklanmaktadır.

Desibel birimi normalden çok farklı bir birimdir. Bu birimin normal birimlerden farklı bir yönü vardır ve tartışmalara konu olmuştur. Elektrik mühendisliğinin bir kolu olan telekomünikasyonda desibel birimi ölçü ile ilgili temelleri komple değiştirdiği için, desibel biriminin tanımlanması telekomünikasyon açısından bir yenilik olarak sayılmıştır.

Desibel birimi iki değer arasında bir karşılaştırma olarak görülmüştür. Sesin güç değerinin farklı olmasına karşın desibel birimi aynıdır.

İnsan kulağının algılayabildiği en düşük desibel birimi 0 db’dir. Bunun dışında 85 db ve üzerindeki sesler kulağa zarar vermektedir.

04

Desibel Nedir Nasıl Ölçülür Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.