Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Derinin Boşaltımdaki Görevi

derinin-boşaltımdaki-göreviVücudumuzda bulunan organların her birinin işlevlerini sistemli bir şekilde yerine getirebilmesi için her organın üzerine düşen görevlerini sistemli bir şekilde sürdürmesi gerekmektedir. Bu görevler sırasında vücudumuzda boşaltım, sindirim gibib ir çok olay da meydana gelmektedir. Bu olaylar da vücudumuzdaki farklı farklı roganlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vücudumuzu bir örtü misali saran organımıza “Deri” adı verilmektedir. Derinin boşlatımdaki görevi oldukça büyüktür.

Vücut dengesinin dengede tutulabilmesi için boşaltım sistemi son derece önemlidir. Boşaltım sistemi; böbrekler, idrar kesesi ve idrar ile meydana gelmektedir. Diğer bir deyişle; boşaltım sistemi vücudumuzda meydana gelen yapım ve yıkım olayları sırasında meydana gelen atık ve vücuda zararlı maddelerin vücut dışına atılmasını sağlar.

Vücudumuzda yer alan organlar sağlıklı birer birey olabilmemiz için sürekli çalışmak durumundadır ve bu organların görevlerini sistemli bir şekilde devam ettirebilmesi için vücuttaki atık maddelerin de vcut dışına atılması gerekmektedir. Vücut dışına atılacak olan katı ve sıvı olan katı atıklar kan içinde erimiş hale gelir ve böbreklere gönderilir. Bu atıklar böbreklerden idrar şeklinde idrar kesesine kısa bir süre depolanır ve vücuttan atılır.

Boşaltım sisteminde böbreklerin yanı sıra vücudumuzu örtü gibi saran derimiz de son derece önemli işlevlere sahiptir. Vücudumuzu kouyan bir örtü olan derinin altında yağ tabakaları bulunmaktadır. Bu yağ tabakaları sayesinde vücut ısısı dengelenirken aynı zamanda vücudumuz darbelere karşı korunur.

Su ya da suda çözünmüş madensel tuzlar vücut dışına terleme yolu ile atılır. Terleme de deri ile meydana gelir. Bu nedenle de boşaltım olaylarında deri oldukça büyük göreve sahiptir. Deri sayesinde boşaltım yapılırken aynı zamanda vücut ısısı da dengelenmiş olur.

Derinin Boşaltımdaki Görevi Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nevin dedi ki:

    çok iyi ya, selamun aleyküm bu ödev yeminle ilgi uyandırıcı, ellerinize sağlık Derinin Boşaltımdaki Görevi ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz