Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Deri Yolu İle Zehirlenmeler Nasıl Meydana Gelmektedir Ve Bu Tip Zehirlenmelerde Yapılması Gereken ilk Yardım Uygulamaları Nelerdir?

Bu yazımızda deri yolu ile zehirlenmeler nasıl meydana gelmektedir ve bu tip zehirlenmelerde yapılması gereken ilk yardım uygulamaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Deri yolu ile zehirlenmeler, dışarıdan etki ile daha çok zehir taşıyan hayvanların saldırılarıyla gerçekleşmektedir. Arı, deniz anası, akrep, yılan, çıyan, kene gibi hayvanlar deri yolu ile zehirlenmelere neden olabilir. Deri altına nüfuz eden zehir, kılcal damarlardan ana damarlardaki kana karışır. Kana karışması durumunda ölümcül olabilir.

Deri yolu ile zehirlenmelerde deri altı tahribatı yaşanabilir. Ödem oluşur. Meydana gelen şişlik ağrı ve sızılara neden olabilir. Kana karışan zehirlerde bilinç kaybı, şoka girme, komaya girme durumları olabilir. Bazı zehirlenmelerde suni teneffüs bile gerekebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. atakan dedi ki:

    Deri yolu ile zehirlenmeler herhangi bir madde tarafında ısırılma yada yabancı bir cisme dokunma yolu ile olur. Bu tip zehirlenmelerde yapılması gereken ilk yardım uygulamaları soğuk su ile yıkanıp acil doktora gitmektir.

Yorum Yaz