Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Dergah Nedir Kısaca

Bu yazımızda dergah nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu, Medeniyetler Beşiği olarak adlandırılır. Medeniyetler Beşiği kavramına ve tanımlamasına en çok hizmet eden medeniyet ise İslam’dır. İslam’daki medeniyet tasavvuru, sosyal, kültürel, bilimsel ve sanatsal olarak çok yönlü ve çok boyutludur.

İslam’da Müslümanların dini daha iyi ve samimi yaşamaları için tarikatlar kurulmuştur. Tarikat, takip edilen yol demektir. İslam’da tarikat bir mecburiyet değildir ama cemaat olarak yaşamanın getirdiği bir icaptır.

Tarikatlarda, İslam’ın anlatıldığı vaaz edilen yerler, Müslümanların toplanıp, halleştiği ve dertleştiği yerler, zikir çekip, Allah’ı ve Peygamber (a.s.)’ı hatırladığı yerler dergahlardır. Dergah, tarikat ehlinin toplandığı mekanın adıdır.

Camilerde her tarikattan Müslümanlar bulunur. Dergahlarda da özellikle mensubiyeti bulunan tarikat ehli faaliyetler gösterir. Bu bakımdan bir sivil toplum kuruluşu olarak camiden ayrılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Figen dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Dergah Nedir Kısaca süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz