Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2021

Derelerin çayların ırmakların göllerin kurumasının sebepleri

derelerin çayların ırmakların göllerin kurumasının sebebi,  derelerin çayların ırmakların göllerin son zamanda kurumasının sebepleri

Son dönemde ekolojik değişimle birlikte: çay, ırmak ve göllerdeki su miktarları azalmıştır. Bunun başlıca sebebi, küresel ısınma ve doğal hayatın korunmamış olmasıdır. Dünya nüfusunun artışıyla beraber artan ihtiyaçları karşılayabilmek adına, doğal kaynaklar tüketilmeye başlanmış ve çevresel kirlilikler oluşmuştur.

Dünya atmosferine salınan gazların bazıları, doğaya salınan Co2 dünyanın ısınmasına neden olmaktadır. Örnek olarak Avrupa ve Amerika’da çok fazla olan yağışlar ve sel felaketleri, asya kıtasındaki sel felaketleri doğal kaynakların bozulmasına örnektir.

Kuraklık bölgelerinde, dereler, çaylar ve ırmaklar gibi su kaynakları kurumaya başlamıştır. Mesela günümüzde Şubat aylarında dahi sıcak havalar görülmeye başlanmış, sıcaklıkların artışıyla birlikte yer altı suları azalmakta ve yağışlardan ötürü su kaynakları kurumaktadır.

Kuraklık bölgelerinde su kaynaklarının azalması, yağış  azalmasına bağlıdır. Sürekli olarak tüketilen kaynakları, yağışların azlığından ötürü yok olmaya başlamıştır. Havaların ısınmaya devam etmesi su kaynaklarını giderek azaltmaktadır.

Göller, dereler ve çaylar gibi su kaynakları, yer altı sularından meydana gelmektedir ve yağışlar azalırsa bunlar da azalır.

İkinci neden ise:

Kullandığımız atık sular doğaya arıtımdan geçmeden salınıyor. Buharlaşıp gökyüzüne çıkan zehirli sular ekolojik dengeyi bozmaya başlıyor. Kirli ve atık sular yüzünden doğal dengeler bilinçsizce kötüleşiyor.

derelerin çayların ırmakların göllerin kurumasının sebepleri konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz