Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon örnekleri

Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz Kompozisyon

Atasözleri bize atalarımızdan kalan miraslardır. Atalarımızın tecrübeleriyle uzun yıllar içinde oluşmuştur ve bize yol göstermek amacındadır. Bu atasözlerinden biri olan “Derdini söylemeyen derman bulamaz.” atasözümüzün anlamı üzerinde durmak istedik.

İnsanların hayatları her zaman dört dörtlük, mükemmel geçmez, mutlaka ufak tefek de olsa derdi, problemi olur. Her insan tüm yükleri kaldırabilecek durumda değildir, sıkıntılar paylaşıldıkça azalır, insanın yükü hafifler. Bu yüzden herkesin başka insanlardan yardım alması gerekir. Burada bahsedilen yardım maddi ya da manevi olabilir. Yardımın niteliği ne olursa olsun insan sadece derdini anlatmakla bile rahatlar.

İnsan derdini, içindeki sıkıntısını, kafasına taktığı şeyi yakın gördüğü insanlara anlatmadığı sürece bunlardan kimsenin haberi olmaz. Kimsenin bilmediği bir dert için de yardım görülemez çünkü zaten herkes o dertten bihaberdir. Oysa yakın bir dostunun bir derdi olduğunu bilen kişiler mutlaka yardım için koşar, elini uzatır.

İnsan içine kapanarak her şeye kendisi çare arayarak kendilerine boşuna sıkıntı verirler. İnsan tek başına her sorunla başa çıkamaz, gücü bir yerde tükenir. Dertler zamanla anlatılmadığı için birikir birikir, dağ olur, büyür. Bu sefer iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

Sonuç olarak insanın derdini tek başına halletmek için uğraşıp durmasındansa bir yakınına anlatması ve yardım istemesi daha sağlıklı bir davranıştır. Derdini söylemeyen derman bulamaz atasözümüzde de bundan bahsedilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz