Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Depremin Yol Açtığı Zararlar Nelerdir?

Bu yazımızda depremin yol açtığı zararlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, maddi ve manevi hasara yol açarak can ve mal kaybına neden olur. İnsanlara doğrudan zarar veren doğal afetler, önlenemez. Alınan tedbirler nispetinde doğal afetlerin, zararları azaltılabilir. Doğal afetler yeryüzünün derinliklerinde meydana gelen faaliyetler sonucunda da oluşabilir.

Doğal afetler, deprem, sel, yangın, tusunami, hortum, fırtına, volkanik patlama, erozyon, heyelan, yıldırım düşmesi, çığ düşmesi şeklinde meydana gelebilir.

Günümüzde en sık yaşanan doğal afetler arasında depremler gelmektedir. Deprem, yerkabuğunda meydana gelen kırılmalar sonucunda açığa çıkan kuvvetin yeryüzüne dalgalar halinde ulaşması sonucunda meydana gelir.

Depremler, yıkıcı bir etki oluşturur. Sismoloji, deprem dalgalarının frekanslarını erken uyarı sistemleri sayesinde analiz etmektedir. Bu nedenle fay hatları üzerinde deprem bölgelerinde yapılan çalışmalar sayesinde depremler uzun vadede tahmin edilebilmektedir.

Depremlerin afet olarak birçok zararları ortaya çıkar. Özellikle insan hayatı üzerinde depremler bir hayli yıkıcı olmaktadır.

Depremin yol açtığı zararlar şu şekildedir:

*Depremler sel, erozyon ve heyelan oluşmasına neden olur.

*Depremler, elektrik ve telefon hatlarının kesilmesine neden olur.

*Depremler, şehirlerde yerleşim yerlerinin yıkılmasına neden olur.

*Depremler, şehirlerde yeraltı ve yerüstü sistemlerine zarar verir.

*Depremler, canlılar için ölümcül olabilir.

*Depremler hastalıkların ortaya çıkmasında, insanların sakat kalmasında, kimsesiz kalmasında sebep teşkil etmektedir.

Depremler çoğunlukla yıkıcıdır. Bu nedenle erken uyarı sistemleri kurulmalı, acil toplanma alanları oluşturulmalı, depremle ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır.

Depremin Yol Açtığı Zararlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Fatma dedi ki:

  Çok güzel olmuş öğretmen çok beğenecek teşekkür ederim

 2. Belirtmek istemeyen kişi dedi ki:

  hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş

 3. beril dedi ki:

  hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş depremin zararları nelerdir maddeler halinde kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

 4. Figen dedi ki:

  Depremin sonuçlarını konusunu bu konu başlığı altında çok çarpıcı, etkileyici ve öğretici bir şekilde anlatmışsınız gerçekten muhteşem bir yazı olmuş.

Yorum Yaz