Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2022

Depremde Yardım Eden Kuruluşlar Ve Görevleri

Bu yazımızda depremde yardım eden kuruluşlar ve görevleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, insanlara zarar veren, önlenemez ve can ve mal kaybına neden olan doğal felaketlerdir. Depremler, seller, tusunami, volkanik patlamalar, yıldırım düşmesi, hortumlar, toprak kayması, çığ düşmesi gibi felaketlerdir.

Doğal afetler önlenemez fakat zararları azaltılabilir. Bu nedenle önlemler alınmalıdır. Bireysel olarak ve devlet politikaları olarak doğal afetlerle başa çıkılmalıdır. Bunun için modern yeraltı ve yerüstü sistemleri kurulmalıdır.

Ülkemiz, Anadolu coğrafyası üzerinde yer almaktadır. Anadolu son dönemde oluşan bir toprak parçasıdır. Bu nedenle volkanik patlamalar coğrafyayı terk etse de depremler yerkabuğu hareketlilikleri nedeniyle devam etmektedir. Anadolu 1. derecede deprem kuşağında yer almaktadır.

Ülkemizde en sık yaşanan doğal afet depremdir. Bu nedenle birçok depremle mücadele kurumu kurulmuştur. Bunlar çeşitli görevlere sahip olarak organize bir şekilde çalışır.

Depremde yardım eden kuruluşlar ve görevleri şu şekildedir:

AKA – Arama – Kurtarma – Araştırma Derneği

Mimar ve mühendislerden oluşan bu dernek, yerleşim yerlerindeki mimari dokuyu kimya ve fizik ışığında bilimsel bir düzeyde analiz ettikleri için arama, kurtarma ve araştırma çalışmalarının kısa sürede tamamlanıp, sonuçlanmasını sağlamaktadır.

ARDİM – Açık Radyo Deprem İletişim Merkezi

Deprem zarar gören uydu sistemlerinin yerine kurulan acil durum haberleşme ağlarını organize eden merkezdir. Depremde haberleşme, bilgilendirme, uyarma ve hatırlatmalar önemlidir.

AKUT – Arama Kurtarma Derneği

Depremde yaşanan can ve mal kayıplarının ardında arama ve kurtarma seferberliğini organize eden ve göçük altından insanları çıkarmada uzmanlarla çalışan bir dernektir.

Kızılay – Yeşilay

Deprem sonrasında insani ihtiyaçların devlet kontrolünde giderilmesi ve hayat koşullarının korunmasını sağlayan insani yardım kuruluşlarıdır.

 

Depremde Yardım Eden Kuruluşlar Ve Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nevin dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Depremde Yardım Eden Kuruluşlar Ve Görevleri hemen deftere geçirdim, Sivas okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz