Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aşağıda deprem öncesi yapılması gerekenler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Doğal afetler önlenemeyen fakat zararları azaltılabilen olaylardır. Doğal afetler, insanlara zarar vermektedir. Doğal afetler diğer canlılara ve cansız varlıklara da zarar vermektedir. Deprem de doğal afetlerden biridir. Yer altı derinliklerinde meydana gelen kırılma, yarılma ve çatlamaların açığa çıkardığı kuvvet, dalgalar halinde yeryüzüne ulaşır ve zelzelenin oluşmasına neden olur.

Deprem yıkıcı sonuçlara neden olan bir doğal afettir. Doğal afetler, deprem, sel, yangın, tusunami, fırtına, hortum, çığ düşmesi, yıldırım düşmesi, şimşek çarpması şeklinde gerçekleşebilir. Depremlerden önce deprem yaşanmasına hazırlıklı olmak gerekir. Deprem önceden hazırlık gerektiren bir doğal afettir. Bu nedenle onca takibe rağmen acil müdahaleye hazırlıklı olmak gerekir.

Deprem öncesi yapılması gerekenler şu şekildedir:

*Deprem çantası hazırlanmalıdır.

*Deprem için bazı araç ve gereçler sabitlenmelidir.

*Depremlerle ilgili olarak risk analizi çalışması yapılmalıdır.

*Depremlerle ilgili olarak dayanıklılık testi yaptırılmalıdır.

*Deprem talimatı hazırlanmalıdır.

Doğal afetlerin zararları azaltılabilir. Fakat tamamen önlenemezler. Doğal afetlerin zararlarının azaltılması hayat kurtarır. Doğal afetlerde önemli olan can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu nedenle kişilerin deprem öncesinde ve sırasında nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Doğal afetler birçok şekilde meydana gelebilir. Deprem de beşeri etkiler sonucunda oluşabilir. Fakat daha çok volkanik bölgelerde meydana gelmektedir.

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.