Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Deprem ile İlgili Yazı Kısa

Aşağıda deprem ile ilgili yazı kısa kısaca olarak ele alacağız.

Deprem, yer kabuğu derinliklerinde meydana gelen ve kırılmalar ile çatlamalar sonucunda açığa çıkan enerjinin kuvvet dalgaları şeklinde yeryüzüne ulaşıp da belli bir fay hattında ilerlemesi sonucunda oluşan doğal afetlerdir. En fazla yaşanan doğal afetlerden biri olarak tektonik ve volkanik olarak gerçekleşebilir.

Deprem, insan hayatında yıkıcı etkiler yaşanmasına neden olmaktadır. Depremler nedeniyle insani kayıplar yaşandığı gibi maddi kayıplar da yaşanmaktadır. Depremler büyüklük ve şiddetlerine göre yıkıcı özelliklere sahip olabilir.

Depremler etkisi çok büyük olan doğal afetler olarak binaların yıkılması, alt yapı ve üst yapı sistemlerinin çökmesi anlamına gelebilir. Bu da hayatın durma noktasına gelmesi demektir. Bu nedenle depremler ölümcüldür. Ölüme sebep olan depremler ülkelerin sosyal, siyasal ve ekonomik yapısını derinden etkilemektedir.

Depremler doğal afet olduğu için önlenemez. Yeni oluşan kıtalar üzerinde toprak hareketliliklerinin olması, yanardağ faaliyetlerin gerçekleşmesi ve volkanik patlamaların olması depremlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Depremlerin zararları azaltılabilir.

Depremlerin zararlarının azaltılabilmesi için ilk önce eğitim çalışmaları yapılmalıdır. Bu sayede ise deprem şuuru oluşmaktadır. Depremler için acil toplanma merkezleri, deprem deneti alanları, depremde yapılması gerekenler, deprem sonrası yapılması gerekenler gibi faaliyetlerin organize edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde depremlerin zararları azaltılarak beşeri kayıplar önlenebilir.

Deprem ile İlgili Yazı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. jggvfg dedi ki:

  işime yaramadı çok kötü

 2. Anonim dedi ki:

  yazana kadar 1 saat olurdu ama işime yaramadı için yazmadım

 3. Anonim dedi ki:

  Bence çok açık ve çok güzel bir yazıydı ödevimedeni yardım etti

 4. melek sema dedi ki:

  ciddende kısaymış hiç işime yaramadı ayrıca iğrençti

 5. Anonim dedi ki:

  sizin sayenizde proje ödevim tamamlandı tşk ederim

 6. melek dedi ki:

  çok beyendim ama biraz kısa olsa çok güzel olur

 7. Ela dedi ki:

  Ben çok beğendim çok açık ve çok kısa

 8. hasan dedi ki:

  Abi konuları yazarken azcık daha uzun yaz hoca bizden 2 sayfa istediği için az oluyo.

 9. Kamile dedi ki:

  Çok güzel çok beğendim

 10. Anonim dedi ki:

  Çok güzel çok beğendim

 11. Anonim dedi ki:

  Çok kötü

 12. sema dedi ki:

  Çok güzel, deprem hakkında yazı.

  1. gfhjl dedi ki:

   evet harika

 13. zehra dedi ki:

  Deprem; en üzücü doğal afetlerden biri. Ben 1999 depremini çok yakın yaşadım. Gebze’de oturuyorduk o zamanlar deprem anı ilk kez yaşadığım bir şeydi. O kadar korkutucu bir şeydi ki ve kayıplardan dolayı çok üzülmüştük. Çok şükür tüm yakınlarım hayattaydı ama uzun zaman zor bir hayat yaşadık.

Yorum Yaz