Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Deprem Çeşitleri Ve Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda deprem çeşitleri ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, maddi ve manevi zarar yol açan olaylardır. Can ve mal kaybına neden olur. İnsanlara doğrudan zarar verir. Doğa kaynaklı meydana gelebilirken, beşeri faktörler sonucunda da oluşabilir. Doğal afetler önlenemez fakat zararları azaltılabilir.

Doğal afetler, deprem, sel, tusunami, hortum, kasırga, çığ düşmesi, yıldırım düşmesi, yangın, volkanik patlama, heyelan ve erozyon şeklinde oluşabilir. Doğal afetler genelde doğadaki fiziki ve coğrafi hareketlilikler nispetinde gerçekleşir.

Deprem de bir doğal afettir. Yerkabuğunda meydana gelen çatlaklar ve kırıklar büyük bir kuvvet dalgası açığa çıkararak yeryüzünde yayılır. Şok dalgalarının yayılması sonucunda depremler meydana gelir. Yerkabuğundaki hareketliliklere göre depremler birden fazla şekilde meydana gelebilir.

Deprem çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir:

*Tektonik Depremler

İç kuvvetlerin neden olduğu gerilimlerin boşalmasıyla meydana gelen hareketliliklerin yol açtığı depremlere tektonik depremler denir. Şiddet ve büyüklük açısından en yıkıcı depremlerdir. Dünya üzerinde gerçekleşen depremlerin tamamına yakını bu şekilde meydana gelir.

*Volkanik Depremler

Volkanik patlamalar sonucu meydana gelen depremlerdir. Bu depremler, yanardağ noktalarından harekete geçip etkili oldukları için yerel olarak bir büyüklüğe sahip olurlar. Yerkabuğundaki magmanın hareketleri, gazların açığa çıkmasıyla sarsıcı etkiler meydana getirir.

*Çöküntü Depremler

Yeraltındaki galerilerin, madenlerin eriyik hale gelerek aniden çökmesi sonucunda oluşan depremlerdir. Karstik bölgelerde meydana gelen bu depremlerin de etkisi yereldir. Zararları diğer deprem çeşitlerine göre azdır.

Deprem Çeşitleri Ve Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Elif dedi ki:

    Benim aradığım tum bilgilere ulaşılıyor yarım okullar arasındaki deneme sınavım var umarım yuksek bir not alırım

  2. HAYRÜNNİSA dedi ki:

    Bence çok güzel yarın kuisimiz var inşalah 100 alırım

  3. ceyda dedi ki:

    Bu yazıda deprem türleri kısaca çok güzel açıklanmış ayrıca deprem türleri hakkında kısa kısa bilgiler vermeniz yazıyı daha da zengin bir hale getirmiş. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz