Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2021

Denizlerde Derine Gidildikçe Neden Karanlık Olur

Denizlerde Derine Gidildikçe Neden Karanlık Olur hakkında bilgi kısaca.

Denizler su canlıların yaşaması için birer kaynaktır ve bu canlılar genelde denizin aydınlık olan üst kesimlerinde yaşamaktadır. Denizlerin alt kısımları ise oldukça karanlıktır ve burada görmek oldukça zorlaşır.

Denize dalıp gözlerimizi açtığında bulanık da olsa suyun altındakileri görme fırsatı buluruz. Derinlere doğru ilerlediğimizde ise artık görme işinin zorlaştığını fark ederiz. Denizlerin altını inceleme amacında olan araştırmacılar ve dalgıçlar bu işi yaparken ışık kaynakları kullanır. Hatta özel gözlükler kullandıkları da olur. İzlediğimiz su altı belgesellerinin çekimleri böyle kaynaklar yardımıyla ancak yapılabilmektedir.

Deniz dibine indikçe karanlıklaştığı için bu sorunlar meydana gelmektedir. Güneş ışınları denizin kırıcı etkisinden dolayı deniz diplerine doğru etkisini yitirir ve farklı yönlere doğru yönelir. Havadakine benzer biçimde düz bir çizgi şeklinde ilerleyemeyen Güneş ışınları aydınlatmanın yeterli olmamasına neden olur.

İşte bu yüzdendir ki denizin dibine inildikçe görme yeteneği azalır. Aynı sebepten ötürü su canlıları da denizin üst kesimlerinde yani aydınlık kesimlerinde yaşar. Deniz diplerinde ise çok nadir türler yaşamaktadır.

28d34fadf0

Denizlerde Derinlere İnildikçe Görme Neden Zorlaşır Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    beğendim ben emeğinize sağlık, ödevim kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Yorum Yaz