Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Haziran 2021

Denizci Bir Beylik Olan Karesioğulları’nın Osmanlılara Geçmesi Osmanlı Devleti’ne Neler Kazandırmış Olabilir?

Bu yazımızda denizci bir beylik olan Karesioğulları’nın Osmanlılara geçmesi Osmanlı Devleti’ne neler kazandırmış olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir devletin güçlü olması o devletin karalar ve denizler üzerinde hakimiyetine ve bu hakimiyetini hukuki ve kanuni olarak kullanmasına bağlıdır. Osmanlı Devleti’ni beylikten devlet olmaya, devletten imparatorluk olmaya ve dünyanın süper gücü haline gelmesine neden olan siyasi, stratejik ve askeri durumlar söz konusudur.

Osmanlı Devleti’nin sıcak denizlere inerek, donanmalar oluşturması, stratejik toprak bütünlüğüne sahip olması, deniz yollarını etkili kullanması ve askeri gücünü geliştirmesi Karesioğulları’nın Osmanlı Devleti’ne katılması ile gerçekleşmiştir. Karesioğulları, denize kıyısı olan bir beylik olarak Osmanlı’ya katılınca sıcak denizlere inme avantajının oluşması ve siyasi, askeri gücün oluşmasında etkili olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beril dedi ki:

    Denizci bir beylik olan Karesioğulları’nın Osmanlılara geçmesi Osmanlı Devleti’ne bir donanma gücü kazandırmıştır. Deniz ticaretine girişme fırsatları bulmuşlardır.

Yorum Yaz