Deniz Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapmalıyız

722f022_o

Dünyamızın büyük bir kısmı su ile yani denizlerle kaplıdır. Denizler sayesinde bir çok ulaşım faaliyetleri, ticaret faaliyetleri yapılmakla birlikte en önemlisi de bir çok canlı türü yaşamını denizlerde devam ettirmektedir. Ancak günümüzde çevre kirliliğinin artmasıyla bu durumun denizleri de olumsuz olarak etkilediğini görmekteyiz.

722f022_oPeki deniz kirliliğini nasıl önleriz?

Öncelikle denizlerdeki canlı türlerini etkileyecek ve aynı şekilde insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyecek şekilde kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Çünkü denizlere yapılan her olumsuz muamele denizlerde yaşayan milyonlarca türün sağlığını olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda o suyu kullanan insanların sağlığını da tehdit etmektedir.

Deniz kirliliği aslında geniş bir tanımdır bu nedenle de aslında yapılan her hata deniz kirliliğine neden olmaktadır. Örneğin; günümüzde kanalizasyon giderleri denizlere akıtılmaktadır bu durum aslında başta denizlerdeki canlılar olmak üzere denize giren insanlar için büyük tehdit oluşturmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı öncelikle denizlere kimyasal maddeler akıtmamak, kanalizasyon giderlerini denize akıtmamak ve en basiti denizlere çöp atmamak bile deniz kirliliğini biraz olsun önleyecektir.

Deniz Kirliliğini Nasıl Önleyebiliriz Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

4 yorum

  1. Teşekkürler. deniz kirliliğini önlemek için yapılan projeler kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.