Deneme Nedir Nasıl Yazılır Özellikleri Nelerdir

Deneme nedir nasıl yazılır özellikleri nelerdir hakkında bilgi kısaca

İnsanların serbestçe düşüncelerini ifade ettiği yazı türüne deneme denir. Deneme yazarının gözlemlediği olaylar, bir durum, bir kavramla ilgili izlenimi denemede yer alabilir.

Denemenin tenkit ve sohbeti anımsatan bazı yönleri vardır. Yazarın kişisel düşünceleri ön plandadır.

Denemede belirli bir konu türü yoktur. Yazar konu seçiminde özgürdür ve konuyu kendi kendine sohbet eder biçimde okuyuculara aktarır. Aynı zamanda öğretici ve düşünsel bir metindir.

Denemeler konularına ve yazılış amaçlarına göre farklı gruplara ayrılır:

– Kişisel duyarlılık ve dikkatleri konu alan denemeler

– Öğretici ve eleştirel denemeler

– Sosyal ve felsefi konularda bireysel düşüncelerin yer verildiği denemeler

Denemenin Özellikleri

– Hayata dair her şey bir denemeye konu olarak verilebilir.

– Yazar deneme boyunca okuyucuya aktarmak istediği fikrini ispat amacı gütmeden, bilimsellikten uzak bir ifade ile anlatır.

– Yazar denemesini kendisiyle sohbet eden bir hava içinde yazar.

– Denemenin sonucunda bir noktaya ulaşmak önemli değildir. Bir denemenin okuyucu üzerinde bıraktığı etki ve inandırıcılığı, kanıtlardan, belgelerden değil samimiyetten kaynaklanır.

– Deneme yazarı işlediği konu boyunca bir düşünceden diğer düşünceye atlayabilir. Makalede olduğu gibi katı kurallar ve uyulması gereken belirli bir düşünsel düzen yoktur.

Deneme Nedir Nasıl Yazılır Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

41 yorum

  1. yaa iletişimle ilgili bana bir deneme lazımm ama nasıl yazacağımı bilmiyorum kuralları okudum ama yinede kullanabileceğim bir deneme cümleleri yazarsanız sevinirim :(

  2. Öğretmenimiz herhangi bir konu hakkında deneme yazmamızı söyledi ve bende deneme hakkında araştırma yapmaya başladım.Bu bilgiler cidden çok işime yaradı ve umarım hocam da beğenir. Çok teşekkür ederim…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.