Demokratik Olmayan Bir Ülkede Yaşasaydınız Hangi Haklarınızı Kullanamazdınız

demokrasi ile ilgili görsel sonucu

Demokrasi, günümüzde var olan devletlerin pek çoğunda uygulanıyor olsa da insanlık, demokrasinin sağladığı haklara sahip olabilmek amacıyla tarih boyunca pek çok savaş vermiştir. Türkiye, demokrasi adına savaş vermiş ülkelerden bir tanesi değildir. Türkiye’ye demokrasi, Kurtuluş Savaşı’nda düşman esaretinden kurtulmasının ardından Atatürk tarafından hediye edilmiş bir şekilde getirilmiştir. Ancak Fransa gibi pek çok ülke, demokratik haklara sahip olabilmek adına pek çok vatandaşının canına mal olacak kanlı savaşlar vermiştir.

demokrasi ile ilgili görsel sonucu

Demokrasi, günümüzde insan haklarına en çok uygun olan yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklinde her bir birey, diline, dinine, ırkına bakılmaksızın devlet tarafından eşit sayılır ve kanunlar önünde eşit muamele görür. Peki bizler bugün sahip olduğumuz bu güzelliğe, demokrasiye sahip olmasaydık, hayatımızda neler farklı olurdu?

Demokrasinin olduğu ülkelerde insan hakları her zaman birinci sıradadır. Demokratik devletler, halk içerisinde belirli bir kesimin veya grubun değil, halkın tamamının çıkarlarını gözetecek şekilde kararlar alırlar. Bizler de bu anlayıştan yoksun bir şekilde yaşıyor olsaydık, öncelikle devletimizi yönetmesini istediğimiz kişileri belirleme hakkımız olmazdı. Yöneticilerimizi seçme hakkımız olmadığı zaman da ülke yönetimi noktasında bulunan kişiler, aldıkları kararları bizleri değil, kendi çıkarlarına göre düşünerek alabilirlerdi.

Böyle bir durum içerisinde de bizlerin mülk edinme hakkı, seyahat etme hakkı, seçme ve seçilme hakkı, din ve vicdan özgürlüğü hakkı, özgür düşünme hakkı, eğitim hakkı gibi pek çok hakkımız da kısıtlanmış, veya ortadan kaldırılmış olabilirdi.

Demokratik Olmayan Bir Ülkede Yaşasaydınız Hangi Haklarınızı Kullanamazdınız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.