Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Demokrasimize Yönelik İç ve Dış Tehditler

Demokrasimize yönelik iç ve dış tehditler nelerdir kısaca bilgi hakkında yazı, demokrasimize yönelik iç ve dış tehditler.

Her toplum ve her ülke demokrasiye kavuştuğu andan itibaren iç ve dış tehditlerle karşılaşmıştır. Bu tehditlerin tamamen ortadan kaldırılması imkansızdır. Bunlara rağmen demokrasiyi sonsuza değin sürdürebilmek esastır. Demokrasi toplumu memnun etmek adına hukuka inanan bir yönetim biçimidir. Fakat bu durum bazı kişi, zümre veya grupların işine gelmeyebilmektedir. Çeşitli siyasi güçler ve dış güçler ile bazı kurum ve kişiler bu durumdan rahatsız olabilmektedir.

Kürt ve PKK sorunu ismini taşıyan bazı sorunlar Türkiye için ilk olarak örnek verilebilecek iç tehditlerdir. Temeline inildiğinde bu sorunların çözülememesi için hiçbir sebep yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel kanunları uyarınca herkesin bu topraklar üzerinde adil bir yaşama sahip olması herkesçe kabul edilebilirdir. Ancak dış güçlerin bu durumun özellikle çözümsüz kalması için uğraş vermesi gözden kaçmamaktadır. Dış güçlerin buradan çıkarı rant veya güçtür. Zaten kimsenin çıkarına değilse terörü desteklemenin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Dini ve etnik ayrımcılık da neredeyse her ülkenin başında olan bir iç tehdittir. İnsanların birbiriyle ayrıştırılması ve kavgaya düşürülmesi birilerinin çıkarına değilse özellikle çözümsüz bırakılıyor olamaz.

Dış güçlerin demokrasi üzerindeki tehdidi ise aslında demokrasi üzerindeki tüm tehditlerin ateşleyicisidir. İç tehditler oluşturarak demokrasiyi tehdit etmek dış güçlerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Savaşlarda silah kullanarak aleni olarak ulaşılamayan bazı hedeflere bu şekilde oyunlarla ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Her ülkenin düşmanları mevcuttur ve güzel Türkiye’mizin de düşmanları sebebiyle demokrasimiz iç ve dış tehditlerle boğuşmaktadır.

Demokrasimize Yönelik İç ve Dış Tehditler Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz