Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Demokrasi İnsanlığa Neler Kazandırmıştır Örneklerle Açıklayınız

demokrasi-pusuladan-ibaret-degilbe96c21317295af9a54dBir devlet yapısı içinde en önemli unsurların başında demokrasi gelmektedir. Çünkü demokrasi ile yönetilmeyen bir ülke asla ve asla ebediyete kadar gerek siyasi gerekse sosyal varlığını devam ettiremeyecektir.

Demokrasi, bir ülkede o ülkeyi meydana getiren vatandaşların söz hakkına sahip olduğu yönetim biçimidir. Öyle ki; son sözü millet söyler ve son kararı yine millet verir.

Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, demokrasi rejimi ile yönetilen bir ülkedir. Bu nedenle de kararlar aşamasında halk oldukça büyük rol oynamaktadır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize getirdiği demokrasi rejimi ile halk artık tamamen söz sahibi haline gelmiştir ve ayrıca bu demokrasi rejimi ile insanlar bir çok hak ve özgürlük kazanmışlardır.

Demokrasi rejimi ile öncelikle insanlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır yani halk hem devlet yönetiminde bulunma hakkı elde ederken hem de devleti yönetecek ve halkı temsil edecek kişileri seçme hakkını elde etmiştir. Hatta bu hak vatandaşlar için oy verme sorumluluğu olarak verilerek vatandaşın devlet hakkında söz sahibi olması zorunlu hale getirilmiştir yani milletin sözü yönetimde hakim kılınmıştır.

Demokrasi rejimi sayesinde vatandaşların hak ve özgürlükleri kanun ve yasalar ile koruma altına alınmıştır. Çünkü demokrasi kapsamında toplumu meydana getiren vatandaşlar olmazsa olmaz unsurlardan birisidir bu nedenle de vatandaşların hak ve özgürlükleri ile devlet kapsamında bulundukları konumlar son derece önemli hale gelmiştir.

Demokrasi rejimi ile yönetilen ülkelerde tüm vatandaşlar adalet ve devlet önünde eşit hak ve özgürlüklere sahip olurken aynı zamanda bir de eşit sorumluluklara sahip olurlar. Bu nedenle de demokrasi ortamında her birey birbirlerinin hak ve özgürlüklerine saygılı davranmak zorundadır. Böylece hiç bir vatandaş haksızlığa uğramaz ve bir başkasının hakkını gasp eden vatandaşlar kanunlar kapsamında adalet tarafından yargılanır.

Demokrasi İnsanlığa Neler Kazandırmıştır Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz