Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Demokrasi İle İlgili Sorular Ve Cevapları

Bu yazımızda demokrasi ile ilgili sorular ve cevapları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Demokrasi, halkın kendi kendini idare etmesindeki idarecileri doğrudan, yarı doğrudan ya da dolaylı olarak seçmesiyle gerçekleşir. Demokrasi Yunan Felsefesi yaklaşımına uygun olarak şehir devletleri döneminde ortaya çıkmış kadim bir yönetim anlayışıdır.

Demokrasilerde, halkın kararı, tercihi ve iradesi ön plana çıkmaktadır. Bu bakımdan meşrutiyet, cumhuriyet gibi sistemlerle demokratik düzlem uyum göstermektedir. Demokrasinin en iyi işlediği sistem cumhuriyet olarak bilinmektedir.

Demokrasi ile ilgili sorular ve cevapları şu şekildedir:

*Demokrasi nedir?

Demokrasi, insanların idarecilerini kendi hür iradeleriyle, hiçbir baskı altında kalmadan doğrudan ya da dolaylı olarak seçmesidir.

*Demokraside seçme ve seçilme nasıl belirlenir?

Demokraside seçme ve seçilme yaşla ve yasayla belirlenmiştir. Bu bakımdan reşit olma yaşı kabul edilen 18 yaş seçme ve seçilme yaşı olarak da esas alınmaktadır. Fakat bazı dünya devletlerinde seçme yaşı ile seçilme yaşı farklıdır.

*Demokrasi nelere bağlıdır?

Demokrasi, kuvvetler ayrılığı ilkelerine, hürriyete ve eşitliğe bağlıdır. Sosyolojik olarak hürriyetin ve eşitliğin olduğu bir yerde demokratik şartlar oluşur.

*Demokrasideki kuvvetler ayrılığı ilkeleri nelerdir?

Kuvvetler ayrılığı, bütün temel yönetim sistemlerinde olan yasama, yürütme ve yargı erklerinden oluşur.

*Demokraside kuvvetler ayrılığı nasıl işler?

Yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrıldığı sürece demokrasi korunur. Yasama, meclisler tarafından idare edilir. Yürütme hükümet kanadıyla sağlanır. Yargı da bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından oluşturulur.

*Demokraside halkın elinde bulunan güç nedir?

Demokrasilerde halkın elinde rey bulunur. İsteyen istediğini, yasaların belirttiği süre için idareci olarak seçebilir.

Demokrasi İle İlgili Sorular Ve Cevapları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yıldırım dedi ki:

    Demokrasi ile ilgili sorular için teşekkürler cevaplar daha uzun olabilirdi. demokrasi mücadelesi yazmak ile olmuyor be abi birazda onların dili ile konuşmak lazım.

Yorum Yaz