Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Demokrasi Denilince Aklınıza Neler Geliyor

Demokrasi ne demektir? Demokrasi denildiği zaman aklınıza ne gibi şeyler gelmektedir? Demokrasi bir insan ya da toplum için ne gibi anlamlar ifade etmektedir? Demokrasinin bir insana ya da topluma sağlamış olduğu faydalar neler olmaktadır? Demokrasinin olmadığı bir toplum düşündüğünüzde ne gibi durumların yaşanabileceğini söyleyebilirsiniz? Demokrasinin amacı nedir? Bu ve bunun gibi birçok soruya ait olan cevaplar ile demokrasi hakkında çok daha detaylı bilgiyi, sizin için sunmuş olduğumuz bu Demokrasi Denilince Aklınıza Neler Geliyor adlı yazımızdan bulabileceğinizi bilmenizi isteriz.

Demokrasinin kelime anlamını söyleyecek olursak, demos ile krasi kelimelerinin bir araya gelerek oluşturmuş oldukları bir kelime olduğunu ve halk iktidarı anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Demokrasinin temelinde yatan bir takım kavramlar bulunmaktadır. Bunlar, her insan ya da toplum için önemi çok büyük olan insan, hak, özgürlük, adalet, eşitlik, egemenlik gibi kavramlar olmaktadır.

Demokrasi bir toplumun kendi kendini yönetmesi anlamına da gelmektedir. Demokrasinin gütmüş olduğu amaç, insanların birarada özgür bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi ve gelişmesi olmaktadır. Bunları istemiş olduğu insanlar için herhangi bir ayrım yapmaz. Çünkü demokrasi her insana ayrı ayrı değer veren ve insanın hak ve özgürlüklerini koruyarak onların gelişmesini sağlayan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde halk kendi yöneticisini kendisi seçer. Demokrasi insanların eşitliğini ve özgürlüğünü göz ardı etmeden uygulanan bir yönetim şeklidir.

Demokrasi Denilince Aklınıza Neler Geliyor Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz