Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Demir Nerede Çıkartılır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Demir Nerede Çıkartılır

Ülkemizin en önemli maden kaynaklarından biri olan demirin kullanım alanları oldukça geniştir. Bu sayfamızda demir nerede çıkarılır sorusunun cevabını vererek demirin kullanım alanlarını sıralamaya çalışacağız.

Demirin öncelikli olarak kullanıldığı yerler sanayi, inşaat makine ve araçlarının üretimidir. Ülkemizde demirin yaygın olarak çıkarıldığı yerler ise Sivas’ın Divriği ve Kangal ilçeleri, Malatya’nın Hekimhan ve Hasançelebi ilçeleri, İzmir’in Torbalı ve Kütahya’nın Simav ilçeleridir.

Bununla birlikte Kayseri, Niğde ve Adana şehirlerinin Orta Toroslardaki Aladağ’lara yakın bölgeleri, K.Maraş, Hatay, Çamdağı ( Adapazarı) bölgelerinde de demir rezervleri de bulunmaktadır.

Bu bölgelerde çıkarılan demirler yine ülkemizde işlenmektedir. Bu işlem, Karabük, İskenderun, Kırıkkale, Sivas, Ereğli ve İzmir’deki demir çelik fabrikalarında gerçekleşmektedir.

Ülkemizde demir madeni oldukça fazla bulunmasına rağmen bu miktar yine de ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bu nedenle demir madeni ihtiyacının açıkta kalan kısmı dış ülkelerden alınmaktadır.

Demir çelik fabrikaları ise Ereğli ve Karabük’te olduğu gibi rezervlere yakın olan yerlerde kurulmaktadır.

Ülkemizde Demir Nerelerde Çıkarılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ömer dedi ki:

    gerçekten çok işime yaradı, burası olmasa ödevimi yapamayacaktım beğendim harikasınız

  2. ayşe dedi ki:

    İşte bu çok iyi oldu. Demir nerede çıkarılır kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781