Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Dedikodu Nedir

Bir insanın hayatı ile ilgili kendisinin haberi olmadan yapılmakta olan konuşmaların bütünü dedikodu olarak adlandırılır. Dedikodular bir insanın genellikle hayatı ile ilgili olup, yanı sıra kişilik özellikleri, davranışları, konuşmaları ve daha bunun gibi birçok konuyu ilgilendirebilmektedir. İnsanların bir kişi hakkında yapmış oldukları dedikodu gerçeği yansıtabildiği gibi aynı zamanda gerçek ile pek bir alakası da olmayabilir. Bir insan hakkında dedikodu aracılığıyla öğrenilen bilgiler çarpıtılarak değiştirilebilir. Bu durum sonucunda da kişi ile hiç ilgisi olmayan bilgiler ortaya çıkabilmektedir.

Dedikodu yapmak hem dinimiz tarafından hem de toplum tarafından kötü bir davranış olarak kabul edilmektedir. Bir kişinin hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadan konuşmak o kişi ile ilgili yanlış bilgilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden dedikodu yapılan kişiye zarar vermektedir. Bir kişi ile ilgili bir ortamda yapılan dedikodu başka bir ortamda da tekrar gündeme gelebilir. Bu şekilde kişi hakkındaki bilgiler değişiklik gösterir. Hatta bazı durumlarda kişi hiç alakası olmayan durumlar ile de değerlendirilmek durumunda olabilir.

Dedikodu kişinin birçok alanını olumsuz etkileyebilir. Bu alanlar arasında arkadaşlık, aile, iş hayatı ve evlilik gibi durumlar bulunabilir. Bu yüzden dedikoducu olarak tabir edilen kişiler toplum tarafından pek hoş karşılanmaz ve güvenilmez insanlar olarak nitelendirilirler. Sana gelip bir başka insan ile ilgili dedikodu yapan bir insan, mutlaka senin hakkında da başka bir insan ile dedikodu yapıyordur.

Dedikodu Nedir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz