Dede Korkut Hikayelerinin Konusu Nedir?

Aşağıda Dede Korkut hikayelerinin konusu nedir kısaca ele alacağız.

Oğuz Türkleri hikayeleri olarak 13. ve 14. yüzyılda yaşadığına inanılan Dede Korkut tarafından anlatılan hikayelerin bir araya getirilmesi sonucunda bir eser olarak ortaya çıkan ve kitap olarak aktarılmaya devam eden hikayeler olarak bilinmektedir. Dede Korkut Hikayeleri meşhur olarak bilinmektedir.

Dede Korkut Hikayeleri, Türklerin tarih boyunca yaptıkları mücadeleleri anlatan, kahramanlık, yiğitlik, adalet, merhamet, vicdan, insaf değerleri doğrultusunda bireylere bir şeyler kazandırmak amacıyla anlatılan hikayeler olarak sonradan kaleme alınmıştır. Kitaplaştırılmasıyla herkes tarafından tanınmıştır.

Dede Korkut, yaşadığına inanılan ve kesin olmamakla birlikte tarihen bazı noktalarda meçhul kalan fakat Türk örf, adet ve kültürünün yaşanmasında ve öğretilmesinde önemli bir hizmet gerçekleştirdiğine inanılan tarihi kahraman şahsiyetlerinden biridir.

Dede Korkut Hikayeleri, nasihat içerikli olarak ibretli hikayelerden meydana gelen ve eğitici, öğretici konular içeren hikayelerdir. Türk kültür ve tarihinin en önemli değerlerinden biri olarak bulunmaktadır. Türk Tarihi’nde önemli bir yerde bulunan ve yazılı olmayan edebiyatın ve sonrasında yazılı edebiyatın gelişmesinde ve sosyal hayatın içinde olmasında etkili olmuştur.

Doğu muhalled eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. 13. ve 14. yüzyıl hayatına ve daha öncesi tarihe değinerek önemli konuları hikaye olarak ele almakta ve değerlerin yaşatılmasında bir mihenk taşı oluşturmaktadır. Bu nedenle yazılı hale getirilmiş ve kalıcı hale gelmesi sağlanmıştır.

Dede Korkut Hikayelerinin Konusu Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.