Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

David Hume Kimdir

david-humeDavid Hume, 26 Nisan 1711 tarihinde İskoçya’da hayata gözlerini açmış 18. yüzyılın önemli bilim adamlarından ve filozoflarından birisidir. David Hume, 25 Ağustos 1776 gününde ise hayata gözlerini yummuştur.

Edinburg üniversitesinde felsefe okuyan David Hume, 23 yaşında Fransa’ya giderek dört sene orada yaşamıştır. Bu süre içinde ise “A Treatise of Human Nature” (İnsan Doğası Üstüne Bir İnceleme) eserini bitirmiştir ve bu eserinde de David Hume, felsefe konularını ele almıştır. İngiltere’ye dönüş yapan David Hume, Edinburg Hukuk Fakültesinde kitaplık memuru olmuştur ve böylece araştırmalarını rahat bir ortamda ve koşulda yapma imkanını sağlamıştır. David Hume, sadece felsefe alanına yönelik değil aynı zamanda ekonomi ve estetik gibi bir çok alanda da eserler vererek çok yönlü bir insan olmuştur.

David Hume, amprizm akımının önemli bir temsilcidir. O; tecrübelerimiz sayesinde öğrendiğimiz şeyler hakkında izlenimlerimizin oluştuğunu ve bu izlenimlerin zihnimiz sayesinde düşüncelere dönüştüğünü savunmuştur.

Ekonomi alanında da bir çok eser kaleme alan David Hume, merkanistler ve klasikçiler arasında kalmıştır. David Hume, “Paranın miktar teorisi” kavramı ile ekonomik düşünceye olan en büyük katkısını yapmıştır. Ayrıca o, bir ülkenin ekonomik gücünü o ülkedeki değerli maden miktarının değil tüm madenlerin miktarının belirlediğini vurgulamıştır. Serbest ticareti savunan David Hume, serbest ticaret sayesinde kaynakların rasyonel yani gerçekçi bir şekilde dağılabileceğini de dile getirmiştir.

David Hume Hayatı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz