Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Dandanakan Savaşı Hangi Devletler Arasında Kaç Yılında Yapılmıştır?

Bu yazımızda Dandanakan Savaşı hangi devletler arasında kaç yılında yapılmıştır kısaca olarak kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarihte birçok önemli savaş gerçekleşmiştir. Meydan muharebeleri, tarihte en önemli savaşlardandır. Çünkü iki taraftan biri galip gelene kadar sürekli olarak devam etmektedir. İki taraftan biri yenişene kadar savaş devam eder. Yenen taraf hakim gelen taraf olur. Meydan savaşları birçok ülkenin kurulmasında ve yıkılmasında etkili olmuştur.

Dandanakan savaşı, 23 Mayıs 1040 yılında Selçuklu Devleti ile Gazne Devleti arasında gerçekleşmiştir. Selçuklu Devleti’nin galibiyeti ile neticelenmiştir. Gazne Devleti, bu savaş sonucunda çözülmüştür. Selçuklu Devleti, güç kazanmıştır. Topladığı güçle 1071 yılında Pasinler’in ardından Malazgirt Savaşı ile Anadolu üzerinde etkili olmaya başlamıştır. Ardından Anadolu Selçuklu olarak çok büyük bir devlet de kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. murat dedi ki:

    Dandanakan Savaşı; Asya’da hakim bulunan iki Türk Devleti arasında 23 Mayıs 1040 yılında meydana gelmiş, Selçuklu Devletinin vücut bulmasına ve Gazne Devletinin yıkılma sürecine girmesine sebep olmuştur.

Yorum Yaz