Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Dağ Yamaçlarında Yükselti Arttıkça Bitki Örtüsü Dışında Hangi Coğrafi Özellikler Farklılık Gösterir?

Bu yazımızda dağ yamaçlarında yükselti arttıkça bitki örtüsü dışında hangi coğrafi özellikler farklılık gösterir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dağ yamaçları, deniz seviyesinden yüksektir. Yamaçlarda bulutlar yükselir ve tekrar alçalırken yamaç yağışları meydana gelir. Bu yağışlar iğne yapraklı ormanları meydana getirir. Bitki örtüsü yükselti arttıkça farklılaşır. Yere yakın yerlerde  geniş, yerden yüksek yerlerde iğne ve daha yüksek yerlerde dağ çayırları şeklinde yayılım gösterir.

Dağ yamaçlarında yeryüzü şekilleri de daha keskin çizgilerle birbirinden ayrılır. Taşlar, kayalara dönüşebilir. Toprak özelliğine kaybedebilir.Basınç farkları oluşur ve basınç azalır. Bu nedenle açık hava basıncı düşer. İnsanlar yüksek yerlerde yaşamakta bu nedenle zorlanır. Çünkü kan basıncı basınç dengelenmesi için damar çeperlerine baskı yapar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aysun dedi ki:

    Dağ yamaçlarında yükselti arttıkça bitki örtüsü dışında bazı coğrafi özellikler farklılık gösterir. Örneğin; yapılan tarım çeşidi değişebilir. Beslenilen hayvan türü değişebilir. Kar üst sınırı değişebilir.

Yorum Yaz