Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Aralık 2021

D Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri

Bu yazımızda D harfiyle başlayan hayvanlar isimleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türleşme, genetik olarak gen transferi ve çevresel kalıtım ile meydana gelmektedir. Tür farklılıkları önemli coğrafi bariyerlerle biyoçeşitliliği oluşturur. Ekosistemler üzerinde gerçekleşen çevresel etkenler, özellikle hayvanlarında alt türlere ayrılmasında ya da farklı özellikler kazanmalarında etkili olmaktadır.

 

 

D Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Şu Şekildedir:

Dağ Keçisi: Dokuz türü içine alan bir cinstir. Evcilleştirilmiş yaban keçisi olarak da bilinir. Erkeğine teke, yavrusuna oğlak denir. Bazı dağ keçilerinin boynuzları çok uzun ve kıvrık olabilir. Otlanarak beslenir ve geviş getirirler. Vücut organ ve sistemleri buna bağlı olarak farklılaşmıştır.

 

Denizanası: Mezoderme sahip olmayıp, şeffaf olan türleri olmakla beraber, serbestçe yüzen ve beyni olmayan bir hayvandır. Zehirli olan türleri de bulunur. Soğuk sularda yaşarlar. Savunma sistemleri buna göre gelişmiştir.

 

Denizatı: Bir balık türü olarak bilinir. Sıcak ve tropikal bölgelerde yaşarlar. Erkekleri hamile olan tek türlerdir. Bu hamilelik taşıyıcı annelik gibidir. Yüzgeç ve kafa solungaçları bulunur. Avlanma nedeniyle nesilleri tehlikededir. Çin’de ilaç üretiminde kullanıldığı bilinmektedir.

 

Deniz Kaplumbağası: Binlerce yavrudan sadece biri hayatta kalarak denizlerde yaşamını sürdürür. Sırtı kahverengi şekildedir. Uzun süre hayatta kalabilir. Hayatta kalma oranı düşüktür. Akdeniz sahillerinde bulunurlar. Kumsala yumurtlar ve iki ay kuluçka dönemi yaşarlar.

 

Deve: Devegillerdendir. Evcilleştirilmiştir. Yük ve insan taşımacılığında kullanılır. Hörgüçleri bulunur. Suyu depolar. Ayakları kuma batmaz. Kirpikleri gözlerini kumdan korur. Çöl hayvanıdır.

 

D Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Deve kuşu da olurdu.Sonuçta o da bir hayvan.Yine de teşekkür ederim.

  2. merve dedi ki:

    Çok güzel 👍❤️ elinize sağlık diyorum ve d ile başlayan hayvan isimleri harika olmuş diyerek 100 puan veriyorum, okulun en güzel kızı olarak ben bile beğendim, o kadar yani. beğenmeyenlerin aklıyla zoru vardır. :)

  3. nergis dedi ki:

    Allahım şu D harfiyle başlayan hayvanları araştırmaktan yoruldum öğretmen sınıf 3 gruba ayrıdı bize de bu düştü. teşekkürler.

Yorum Yaz