Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Cumhuriyet’in Devlet Yönetiminde ve Toplumsal Yaşamda Meydana Getirdiği İlerlemeleri Araştırınız.

Aşağıda cumhuriyetin devlet yönetiminde ve toplumsal yaşamda meydana getirdiği ilerlemeleri araştırınız.

Cumhuriyet, halkın iradesine dayanan bir yönetim şeklidir. Bu nedenle daha çok sosyal alanda etkileri görülmekte ve diğer alanlara tesir etmektedir. Sınıf farklılıklarının aşılması, hukukun üstünlüğünün sağlanması, cinsiyet ayrımının yaşanmaması, özgür ifade ve mahrem hayatın gizliliği gibi sosyal hak ve durumların ayrıcalıksız gerçekleşmesi için cumhuriyet önemli bir devlet yönetimidir.

Cumhuriyet devlet yönetimi olarak toplumsal hayatta herkesin iradesine sahip çıkması gerektiğini, hukukun her güç tahakkümünün üstünde olduğunu sosyolojik olarak yerleşik hale getirmiştir. Bu kavramların ve kurumların içinin doldurulması ve tarafsızlığın korunması bağımsızlık için de oldukça önemlidir. Bu bakımdan sosyal devlet yapısı, cumhuriyet devlet yönetiminden beslenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Atatürkçü biri dedi ki:

    ödevim hemen bitti beğendim cumhuriyet ödevi kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

    1. Anonim dedi ki:

      kendini beğenmiş serseri.sen kendini ne sanıyorsun sen beşenliye gel de gör maşallah herkez profesör sanki kopya çekerek bitirdin bambi

Yorum Yaz