Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Cumhuriyetin 100. Yılı ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda cumhuriyetin 100. yılı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu sathında başlayan ve düşman devletleri tarafında yürütülen ikinci işgal girişimleri, Osmanlı Devleti bakiyesi topraklarında küçük sömürge devletlerinin kurulmak istenmesiyle gerçekleştirilmek istenmiştir.

Birinci Dünya Savaşı 1914 – 1918 yılları arasında sürmüştür. Savaş sonrası Anadolu sathında başlayan Milli Mücadele 1919 – 1922 yılları arasında devam etmiştir. Milli Mücadele yaklaşık iki buçuk sene sürmüştür. Kuvayı Milliye ve düzenli orduların ortaklaşa hareket etmesiyle Anadolu düşmanlardan temizlenmiştir. Bu olaylar Osmanlı Devlet idaresini ekonomik, siyasi ve sosyal olarak zayıflatmıştır.

Milli Mücadele’nin ardından Ankara Hükümeti saltanatı kaldırmıştır. Ardından Lozan görüşmeleri yapılmıştır. Kısa bir süre sonra da Anadolu topraklarında Ankara Hükümeti, mecliste alınan bir kararla cumhuriyeti ilan etmiştir. Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında bu zor şartların ardından ilan edilmiştir.

Cumhuriyeti kurucu değerlerin başından milletin azim ve kararlılığı gelmektedir. Bu nedenle yüz yıldır sağlam temeller üzerinde cumhuriyet varlığını korumakta ve devam ettirmektedir. Cumhuriyet, halkın devlet idaresinde, özgür iradesiyle müdahil olma hakkı getirmiştir. Halkın yönetimde kendini göstermesi, devletin milletle bütünleşmesini sağlamıştır.

Bütün bu değerlerin ve kazanımların yüz yıl devam etmesinde halkın devlete olan bağlılığı ve sosyal devlet yapısının işlenmesi bulunmaktadır. Sosyal devlet yapısı sayesinde müreffeh ve huzurlu bir hayat yaşamak mümkün olmuştur. Huzur ve barış içinde, birlik ve beraberlik içinde bir hayat yaşamak mümkün olmuştur. Milli ve manevi değerler yerleşik hale gelmiştir.

Cumhuriyetin 100. Yılı ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. asiye dedi ki:

    Cumhuriyetin 100. yılını dört gözle bekliyoruz. 2023 yılında bence hem cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Hem de ülkemizin gelmiş olduğu medeniyet seviyesi bizi sevindirecek.

Yorum Yaz