Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Cumhuriyet Yönetimi Nedir?

Cumhuriyet Yönetimi Nedir? Kısaca Bilgi

Cumhuriyet: Cumhur sözcüğü halk, büyük kalabalık anlamlarına gelir. Cumhuriyet ise halkın ülke yönetimde söz sahibi olduğu bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde demokrasinin temel ilkelerinden olan milli egemenlik ilkesi önemlidir. Yani yönetme yetkisi halkın elindedir. Halk seçtiği milletvekilleri aracılığı ile bu yetkiyi kullanıp ülke yönetimine katılır.

Devlet başkanı ve milletvekilleri kanunla belirlenen belli aralıklarla yapılan seçimle ve belli bir süreliğine iş başına gelir. Yöneticiler görevlerinde istisnasız ömür boyu kalamazlar. Halk yöneticilerinden memnun olmazsa seçimle bunları değiştirebilir. Cumhuriyet yönetim biçiminde bir kişinin ya da grubun değil, tüm halkın çıkarları önemlidir. Bu yönüyle cumhuriyette eşitlik ilkesi önemlidir. Herkes anayasaya ve yasalara uymak zorundadır.

Atatürk “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.” diyerek bu konudaki düşüncelerini ortaya koymuştur. Demokrasi ilkelerinin uygulandığı cumhuriyet yönetimlerine demokratik cumhuriyet denir. Türkiye demokratik cumhuriyet yönetimini kabul etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetim biçimi adından da anlaşılacağı gibi cumhuriyet olarak belirlenmiştir. Bu durum Anayasa’nın 1. maddesinde şöyle belirtilmiştir:

I. Devletin şekli
MADDE 1 -Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz