Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Cumhuriyet ve Demokrasi ile İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda cumhuriyet ve demokrasi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet sisteminde, halkın yönetimde bir rolü bulunmaktadır. Halk kendi yöneticilerini kendi arasından kendi seçmektedir. Seçim usulleri değişse de cumhuriyet yönetiminde temel mantık aynıdır. Halkın yönetimde etkili olduğu ve daha çok halkın sözünün geçtiği yönetim şeklidir.

Demokrasi, çoğunluğun ve çoğulculuğun öne çıktığı bir rejimdir. Çoğunluğun fikrine uyulması, adalet, eşitlik, milli egemenlik ve hukukun üstünlüğüne dayanarak geliştirilen Antik Yunan’dan beri dünya gündeminde yer alan ve şehir devletlerinin yönetiminde kullanılan ve bir çıkış yolu olarak değerlendirilen bir rejimdir. Demokrasi rejiminin uyum sağladığı yönetim anlayışı cumhuriyettir.

Cumhuriyet ve demokrasi, halkın çoğunluğunun dediğinin olması şeklinde yorumlanabilir. Cumhuriyet şeklinde de kanunlara munakız bir şey yapılamamakta ve hukukun üstünlüğü ile hakimiyeti milliye esas alınmaktadır. Bu esasiyet çevresinde cumhuriyet demokratik temeller ve taşlar üzerinde yükselmektedir.

Demokratik bir ortamın oluşması, halkın kendini daha iyi ifade edebileceği bir ortam oluşması demektir. Bu nedenle dünya tarihinde en çok uyum sağlayan rejim ve yönetim olarak demokrasi ve cumhuriyet ortaya çıkmaktadır. Cumhuriyetin kazanımları, demokratik olarak halk arasında yayılmaktadır.

Ülkemizde de 1923’ten beri cumhuriyet yönetimi bulunmaktadır. Partili sistem aşamalarının her birinin neredeyse uygulandığı ülkemizde cumhurbaşkanı değişen sistemle yürütmenin başı haline gelerek partili bir şekilde ülkeyi idare etmeye talip olacaktır.

Cumhuriyet ve Demokrasi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. duygu dedi ki:

  ya biri bana yardım etsin kutfen yarısmaya katıldım ne yazacağımı bilmiyorum ama
  okuyorum aklıma gelmiyo yardım edin

 2. deli dedi ki:

  hiç güzel değildi senin y

 3. Anonim dedi ki:

  Tesekkur ederim çok işime yaradi.

 4. gonca dedi ki:

  29 Ekim Cumhuriyet’in ilanının yıl dönümünün gelmesiyle birlikte öğretmenimiz Cumhuriyet ve demokrasi ile ilgili kompozisyon yazmamızı istedi. Yazınızdan beslendim çok faydalı oldu.

  1. duygu dedi ki:

   bana yardım edermisin
   yarısmaya katıldım bn kompzsisyon yarısmasına aklıma bisey gelmiyo

Yorum Yaz