Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Cumhuriyet Olmasaydı Neler Olurdu Kısaca

Bu yazımızda cumhuriyet olmasaydı neler olurdu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’da gerçekleştirilmek istenen işgal hareketleri ve ideolojik akımlar ve baskılar göz önünde bulundurulursa cumhuriyet olmasaydı ne olurdu sorusu cevap bulabilir.

 

Anadolu’nun dört bir yandan işgal edilmek istenmesi, Menşevik, Bolşevik, Amerikan Manda ve Himayesi baskılarının devam etmesi cumhuriyete giden yol üzerinde bulunmaktaydı. Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayalı bir yönetim şeklidir. Diğer ideolojik yaptırım rejimleri ise sömürgecilik esasına dayanmaktadır.

Düşman devletleri Anadolu üzerinde işgalleri tamamlayarak başarılı olsalardı sömürgeci yönetimlerden birini kabul ettirerek Anadolu’yu ve halkını sömüreceklerdir. Cumhuriyeti olmasaydı, başka bir rejim olacaktı ve o rejim de düşman devletlerinin işine gelen bir rejim olacaktı.

Cumhuriyet olması ve zaman içinde geliştirilmesi, Türkiye açısından modern ve çağdaş bir seçim olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ali Arslan dedi ki:

  Peki saygider insan neden ozaman başkalarının yasasını giyimini ve bilhassa tek bir kurşun dahi atmadan ülkeyi terkedenleride detaylı olarak anlat ta bilelim cumhuriyet kuruldu bence kefere in dediği oldu üstte bahsettiklerim den yola çıkarsak dimi

 2. Vata n dedi ki:

  YAŞASIN CUMHURİYET YAŞASIN TÜRKİYE BİR MİLLET

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 3. ebrar dedi ki:

  cumhuriyet olmasaydı bugün bir ülkemiz olmayabilirdi ya da ülkemizde bu kadar rahat ve adaletli bir yaşam süremeyebilirdik. Çok güzel bir yazı olmuş.

Yorum Yaz