Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Cumhuriyet Neden Kuruldu?

Bu yazımızda cumhuriyet neden kuruldu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

19. yüzyıl Osmanlı Devleti’nin yıkılmaya direndiği yüzyıldır. 20. yüzyıl başlarına kadar devam etmiştir. Uzun zamandır devam eden gerileme döneminde 19. yüzyıl padişahlarının ve özellikle II. Abdülhamid’in yaptığı hamlelerle Osmanlı Devleti yıkımın eşiğinden dönmüştür.

 

Yıkılış vetiresi içinde sosyolojik, siyasi, idari ve iktisadi şartların sürekli olarak kesik çizgiler gibi inişli çıkışlı olması sonu hazırlayan en önemli gerekçeler olmuştur. II. Abdülhamid’in 33 yıl süren denge siyaseti, İttihat ve Terakki’nin darbesiyle inkıtaa uğrayınca peşinden gelen savaşlar ve Birinci Dünya Savaşı’nın yaşanması devleti yıkımın eşiğine getirmiştir.

İttihat ve Terakki’nin darbesinden sonra hızla meydana gelen savaşlar ve akabinde yaşanan toprak kayıpları devleti siyasi, idari ve iktisadi açıdan zayıflatmıştır. Birinci Dünya Savaşı’na bir Alman kurnazlığı ile giren Osmanlı Devleti, savaşta ciddi toprak kayıpları yaşasa da bazı cephelerde zafer kazanmıştır.

Nitekim Osmanlı yıkılış vetiresine girmiştir. Dünya Savaşı’nın ardından Milli Mücadele yılları yeni bir işgal girişimine karşı örgütlenmeyle geçmiştir. İstanbul ve Ankara Hükümetleri meydana gelmiştir. Mütareke yıllarında İstanbul işgal edilmiştir. Ankara Hükümeti, kurduğu mecliste saltanatı kaldırmıştır. Milli Mücadele’nin bitmesiyle de cumhuriyet ilan edilmiştir.

Cumhuriyet,

*Fiilen ve akabinde resmen yıkılan Osmanlı Devleti’nin yerine Türkiye’nin kurulması nedeniyle ilan edilmiştir.

*Cumhuriyet, modern ve çağdaş bir ulus – devlet anlayışının temelinde kurulmuştur.

*Cumhuriyet, halkın da yönetim de söz sahibi olması için tercih edilmiş bir sistemdir.

 

Cumhuriyet Neden Kuruldu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Teşekkür ederim

  2. Anonim dedi ki:

    Teşekkür ederim güzel yazı

Yorum Yaz