Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Cumhuriyet Neden En İyi Yönetim Biçimidir

Cumhuriyet niçin en iyi yönetim biçimidir?

Atatürk, milletimizin de söz hakkı kazanabileceği yönetim biçimi olan cumhuriyeti ilan etmeyi hedefliyordu. Millet egemenliğine esas alan, halkın kendi yöneticilerine karar vereceği bu yönetim şeklinde, halk istediği takdirde yine seçtikleri yöneticilerini yönetimden men edebileceklerdi.

Mustafa Kemal  cumhuriyeti ilan etme kararı aldı ve hazırlıklara başladı. 28 Ekim 1923 akşamı, tüm arkadaşlarını toplayarak görüştü. Görüşmede arkadaşlarına, ”Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.” dedi. O gece itibariyle kanun tasarısı yapıldı. Ardından hazırlanan tasarı, TBMM’de görüşüldü. Nihayetinde 29 Ekim 1923’te çoşku ve sevinçle tüm yurtta cumhuriyet ilan edildi. O gün içinde cumhurbaşkanlığı seçimine gidildi ve Mustafa Kemal, cumhurbaşkanı ilan edildi. Mustafa Kemal’in Türk Milleti’ne kazandırdığı en önemli devrimlerden biri cumhuriyetin ilanıdır.

Cumhuriyet Yönetim Biçimi Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. deniz dedi ki:

  çok uzun değilmi

  1. prenses dedi ki:

   evet haklısın deniz

 2. filiz dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, cumhuriyet ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  1. Gazel mina dedi ki:

   O zaman ne den internetten ödevini yapıyotsun sen çalışkan değil misin kendin yapsana

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Fidel dedi ki:

  Ödevime yardımcı oldu, teşekkür ederim.

Yorum Yaz