Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi Kısaca

Türkiye’de Cumhuriyet Nasıl Kuruldu, Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi Kısaca bilgi veriyoruz.

Cumhuriyeti Nasıl Kurduk

Osmanlı İmparatorluğu’nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı zuhur etti. 1914’te kendini gösteren Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın belli başlı devletleri katıldı. Dört yıl boyunca devam eden bu savaş sonunda birlikte savaşa girdiğimiz devletler yenilgiye uğradı. Savaş kanuna göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanların işgaline uğradı.Ulusunun gücüne , özgürlükleri için var gücüyle savaşacaklarına inanan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Erzurum’da, Sivas’ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa “Tek bir egemenlik esastır, o da Milletin egemenliğidir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü ve kudreti kurtaracaktır.” dedi. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplandı. Bu toplantıda Meclis, Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti.

Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlattı. Bu mücadelede 7 den 70 e herkes mücadele etti. Bir yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörede düşmana direndiler yinede topraklarına onları sokmadılar. Bir yandan da düzenli ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da mücadelelerini savundular. Bu emekler sayesinde Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.Yenilen düşmanlar bu ülkenin kolay kolay işgal edilmeyeceğini anladılar ve kaçtılar.  Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasıyla yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belli değildi. Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923’te ikinci dönemin ilk toplantısını yaptı. Bu toplantıda alınan kararlar doğrultusunda 13 Ekim 1923’te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın çizilmesinden sonra, uzun zamandır üzerinde çalıştığı cumhuriyetin ilanının hazırlıklarına başladı. 28 Ekim 1923 akşamı silah arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe davet etti. Ve Onlara , “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” Dedi.
29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekillerininde görüşünü alarak taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.

Böylece ülkemizde cumhuriyetin ilk adımları atıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Atatürk oldu. Cumhuriyet’in ilanı yurtta büyük bir sevinçle kutlandı. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu yönetim biçimidir. Milletin seçtiği temsilcilerin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz sahibi millettir. Cumhuriyet’i korumak, kollamak, yaşatmak bilinci her yurttaş olması gereken bir görevdir.

Cumhuriyetin İlan Edilmesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ömer Sami dedi ki:

  Çok güzel oşmuş yazanın eline sağlık

 2. Anonim dedi ki:

  Guzel ama cok uzun kizim yazana kadar verem oldum

 3. Furkan dedi ki:

  Çok güzel bir şey var. Sanki onu bilmiyorum.

 4. Anonim dedi ki:

  Hani kısaydı

  1. leyla dedi ki:

   Bunu yazan elleriniz dert görmesin büyük bir dertten kurtuldum süper, teşekkürler.

 5. kübra dedi ki:

  çok güzel ama biraz daha uzun

 6. engin dedi ki:

  güzel bilgi kısaca teşekkür ederim.

Yorum Yaz