Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Bu sayfamızda cumhuriyetin önemi hakkında bilgi vererek cumhuriyet ile ilgili kompozisyon örneğimize yer vermeye çalışacağız.

Cumhuriyet, halkın kendisini idare edecek olan kişileri seçim yolu ile kendisinin belirlediği yönetim şeklidir. Cumhuriyet rejiminde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve milletin üzerinde hiçbir güç bulunmamaktadır. Millet seçim yolu ile yöneticileri kendisi seçtiğinden bu rejimde halk kendi kendisini yönetmiş olmaktadır.

Cumhuriyet dünyada mevcut olan yönetimlerin en iyisidir. Çünkü bu yönetim biçiminde halk, istediğine oy verirken istemediğine de oy vermemektedir. Tek kişinin toplum zerinde egemen olduğu ülkelerde halk pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kalmakta ve çoğu zaman istemediği şeyleri yapmak zorunda bırakılmaktadır. Ancak cumhuriyet rejiminde yasalar ve kanunlar sayesinde millet hakkını arayabilmekte ve kendisine istemediği bir şey zorla yaptırılamamaktadır.

Cumhuriyetten önce saltanat ile yönetilen Osmanlı Devleti’nin yönetim şekli Kurtuluş Savaşı’nın ardından değişmiş ve yurdumuzun yönetim şekli cumhuriyet olarak değiştirilmiştir. Şimdi bize düşen görev, cumhuriyete sahip çıkmak ve cumhuriyetimizi korumaktır.

Cumhuriyet İle İlgili Yazılar Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz