Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyetle İlgili Kompozisyon Örneği Giriş Gelişme Sonuç Bölümlü hazırladık.

Atatürk’ün Eseri Cumhuriyet

Toprağının her karışının şehitlerin kanı ile sulanan bu vatan bir çok evreden, mücadeleden ve savaşlardan geçmiştir ve milyonlarca şehit vererek düşmanı yurttan atıp Türk milleti Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyet Devletini kurmayı başarmıştır.

Kolay bir şekilde var olmayan bu vatan eğer bugün böyle bağımsız, hür ve cennet gibi ise bu asil Türk milleti ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kazanılan bir başarıdır.

456

Türk milleti zor günlerini büyük bir azim ve özveri ile geride bırakmıştır ve bu ülkenin böyle bağımsız hale gelmesi asırlar almıştır. O kara günlerde güneş gibi Türk milletinin üzerine doğam Mustafa Kemal Atatürk ise 29 Ekim 1923 günü cumhuriyeti resmen ilan ederek “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” demiştir ve milletin hakimiyetini devlet yönetiminde temel almıştır.

Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte Türk devletinin adı da “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olmuştur. Bu ilandan sonra halk kendisini yönetenleri ve kendisini temsil edenleri kendisi oyları ile seçmeye başlamıştır bu sayede de Türk milleti devletin ve devlet yönetiminin üzerinde birinci söz hakkına sahip olan merci olmuştur ki; devleti yönetecek olan kişi ya da kişiler dahi milletin oyları yönünde seçilmektedir.

Osmanlı Devleti döneminde Cumhuriyet yönetimi kullanılmadığından dolayı Osmanlı Devleti son dönemleri olan gerileme ve yıkılış dönemine büyük bir hızla girmiştir. Cumhuriyet yönetimine geçildiğinde ise devlet yönetiminde zaaflara ve çıkarlara yer verilmemiştir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti çıkarlarla değil halkın hür iradesi ile yönetilmeye başlamıştır.

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon Kısa Örneğimiz Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Sizler de Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. rüya alkan dedi ki:

  çok güzel olmuş ödevimde kullandım ellerinize sağlık

 2. pelin dedi ki:

  yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

 3. Anonim dedi ki:

  Bencede güzel yazılmış ödevimde kullandım

 4. Tuna dedi ki:

  işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

 5. Kaan dedi ki:

  Baya iyi yazmış

  1. mine dedi ki:

   Evet, Teşekkürler, harika yazılmış, ödevimi tamamladım sayenizde elinize sağlık.

Yorum Yaz