Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Cumhuriyet Dönemi Tiyatrosunun Özellikleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Cumhuriyet Dönemi Tiyatrosunun Özellikleri

Bu sayfamızda Cumhuriyet döneminde göstermeye bağlı metinler hakkında bilgi vererek bu dönem tiyatrosunun özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Cumhuriyet döneminde pek çok tür halkı aydınlatmak, yeni kurulan Cumhuriyet’in ilkelerini halka öğretmek için bir araç olarak kullanılırken bu türlerden bir tanesi de tiyatro olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde tiyatro türünde pek çok eser verilmekle birlikte kadınların tiyatroya dahil olması, konservatuarlar açılarak modern tiyatronun gelişmesi, çocuk tiyatrolarına önem verilmesi gibi de birçok yenilik gerçekleşmiştir.

Bu dönemde en çok işlenen tiyatro konuları: köyden kente göç, işçilerin sorunları, ağa-köylü çatışması, toplumsal adaletsizlik ve Osmanlı tarihidir.

Bu dönemde kaleme alınan tiyatrolarda nazım nesir karışıktır ve sade bir dil kullanılmıştır. Epik ve absürt tiyatro en fazla üzerinde durulan türler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönem tiyatro eserlerinde modern tiyatro özellikleri ile birlikte geleneksel halk tiyatrosundan da faydalanılmıştır.

Yazılan eserlerde bilim ve akılcılık ön plandadır.

Cumhuriyet Dönemi Göstermeye Bağlı Metinler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781