Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının Genel Özellikleri

Bu sayfamızda Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı hakkında bilgi vererek bu dönemin özellikleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Milli edebiyatın ardından Cumhuriyetin kurulması ile başlayan edebiyata Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı adı verilmektedir. Bu edebiyatta ağır bir savaşın içinden çıkmış olan Türk Milletinin içinde bulunduğu durum ve yeni ülkenin gereklilikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Üzerinde en fazla durulan konu Atatürk ilkeleri ve bu ilkelerin halk tarafından benimsenmesi için yapılan çalışmalardır.

Cumhuriyet döneminde Türk Dil Kurumu kurulmuş ve bu sayede dil üzerindeki tartışmalar sona ererek dilde sadeleşme sağlanmıştır.

Önceleri Kurtuluş Savaşı’nın tesiri ile Milli edebiyat etkisinde kaleme alınan eserlerde konu daha sonra yerini bireysel sorunlara bırakmıştır. İlerleyen yıllarda ise köyden kente göç, işçi sorunları, sosyal adaletsizlik, ezen ile ezilenlerin çatışması en fazla işlenen konular arasındadır.

Bu dönemde tiyatro büyük önem kazanmış, yazılan eserler ile halkın bilinçlenmesi ve çağdaş bir dünyada yer edinmesi amaçlanmıştır.

Cumhuriyet Edebiyatının Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz