Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Seçilme Koşulları Nelerdir

s-3523d7f1631f3c0490c82737b86d66edeeb57a48Türkiye Cumhuriyet Devleti demokratik ve laik bir devlettir. Ülkemizin başında Cumhurbaşkanı, başkana ve bakanlar kurulu gibi merciler olsa dahi egemenlik ve yönetme yetkisi millete aittir. Öyle ki; ülkemizin en baş yöneteni olan Cumhurbaşkanı bile son seçimlerde millet kanalı ile seçilmektedir.

Bizlerde bu yazımızda sizlere cumhurbaşkanı seçilme yeterliliği konusunda derlediğimiz ve düzenlediğimiz bilgileri aktaracağız. Umarız siz değerli okuyucularımıza faydalı olmuş oluruz.

MADDE 101:

Cumhurbaşkanı Seçilebilme Koşulları:

1- Cumhurbaşkanı olmak isteyen kişiler öncelikle 40 yaşını geçmiş olmalıdır.

2- Cumhurbaşkanı olmak isteyen kişilerin yüksek öğrenim yapmış olması yani bir lisans programı bitirmiş olması gerekmektedir.

3- Cumhurbaşkanı seçilecek olan adayların Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

4- Bir kez cumhurbaşkanı olarak seçilen bir kişi ikinci kez cumhurbaşkanı olarak seçilip cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturamaz.

5- Adayların TBMM’de bulunması gerekmektedir. Eğer cumhurbaşkanlığına TBMM dışından aday gösterilecek ise bu durumda Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayının en az beşte biri yazılı olarak öneri vermek durumundadır.

6- Yukarıda da belirttiğimiz gibi cumhurbaşkanı öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinden seçilir ya da meclis üye tam sayısının en az beşte biri yazılı öneri verir ise Türk vatandaşları arasından gerekli koşulları taşıdığı takdirde seçilmektedir.

7- Ayrıca Cumhurbaşkanı 5+5 yıl görev yapmak sureti ile 10 yıllık görev süreci için seçilmektedir.

Cumhurbaşkanı Seçilme Koşulları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Fikirlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanı Aracılığı İle Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz